Международната рейтингова агенция Moody`s потвърди дългосрочният рейтинг по облигациите на италианското правителство на ниво Baa2, запазвайки и негативната перспектива по него, става ясно от нейно съобщение, публикувано на официалния ѝ уебсайт.От Moody's потвърждават и краткосрочния кредитен рейтинг на страната.
Сред ключовите фактори, довели до решението за запазване на негативната перспектива по рейтинга, са неблагоприятната икономическа перспектива за страната вследствие на слабото вътрешно и външно търсене, особено от партньорите ѝ в еврозоната, и бавното темпо на подобряване на разходите за единица положен труд в сравнение с останалите държави от периферията на региона.
От агенцията посочват като друга причина негативната перспектива пред италианската банкова система, която според анализаторите ѝ се характеризира със слаба доходност, влошаване на качеството на активите и ограничен достъп до пазарно финансиране и която индиректно увеличава разходите за финансиране на малките и средните фирми.
Освен това от Moody's изтъкват и нарасналия риск, че италианските власти може да изгубят доверието на инвеститорите, а по този начин – и достъп до пазарите на частен капитал вследствие на политическата безизходица и породената от нея несигурност по отношение на бъдещите насоки на политиката на страната, както и на риска от разпространение на процеси от други държави от периферията на еврозоната.
По отношение на основанията за запазване на нивото на дългосрочния кредитен рейтинг от агенцията изтъкват ниските разходи за финансиране, които, ако се задържат на досегашното си ниво, осигуряват време на правителството да осъществи реформи, а на ръста – да се възстанови.
Оттам отбелязват и първичният излишък, постигнат от правителството на страната, който увеличава вероятността дълговото ѝ бреме да се запази на устойчиво ниво въпреки очакванията за нисък растеж на номиналния брутен вътрешен продукт в средносрочен план.
От Moody's не пропускат да подчертаят и икономическата устойчивост, подкрепяна от силно диверсифицираната италианска икономика, относително ниската задлъжнялост в частния ѝ сектор и възможността за финансова подкрепа от партньорите на страната от еврозоната, ако такава се налага, като се има предвид и напредъкът по отношение на финансовата консолидация през последните години, както и системното значение на третата по големина икономика в еврозоната.