Гърция е изпреварила България и през 2012 г. вече е най-корумпираната държава в Европейския съюз. Това показва индексът за възприятие на корупцията за 2012 г., изготвен от Transparency International, който класира над 170 държави според нивото на корупция в публичния сектор.
За една година България се е изкачила до 75-та позиция в глобалната класация, след като през 2011 г. беше на 86-то място. Страната ни е събрала 41 точки от 100 възможни.
От Transparency обаче подчертават, че изследването на възприятието за корупция тази година се е провело по нова методология. Организацията предупреждава, че поради тази промяна резултатите за 2012 г. е трудно да бъдат сравнявани с тези от предходни години.
От съседните ни държави след нас са класирани Сърбия (80-то място) и Гърция (94-то място), а преди нас са класирани Македония (69-то място), Румъния (66-то място) и Турция (54-то място).
Корупцията в страната ни е на същото ниво, какво е в Либерия, Черна гора и Тунис, отчитат още от организацията.
Най-ниски нива на корупция през 2012 г. са регистрирани в Дания, Финландия и Нова Зеландия, които са събрали по 90 точки. След тях са класирани Швеция, Сингапур, Швейцария, Австралия, Норвегия, Канада, Холандия, Исландия и Люксембург.
В дъното на класацията са Афганистан, Северна Корея и Сомалия, които са събрали по само 8 точки. Високи нива на корупция са отчетени също в Судан, Мианмар, Узбекистан, Ирак, Венецуела и други страни.
Организацията подчертава, че позициите на държавите от еврозоната са се влошили през 2012 г. заради тежката криза и призовава политическите лидери на страните от европейския валутен блок да предприемат мерки, за да намалят рисковете, свързани с корупцията на публичния сектор.
От организацията отбелязват, че корупцията остава сред най-сериозните обществени проблеми в глобален мащаб. Над две трети от държавите в класацията са с резултат под 50 точки, което показва, че публичните институции трябва да станат по-чисти и прозрачни.
„Правителствата трябва да интегрират антикорупционни действия в процеса по взимането на всички публични решения. Приоритетно трябва да се приемат по-точни правила за лобизма и за финансирането на политическите партии, както и публичните органи да станат по-достъпни за хората“, коментира Югет Лабел, председател на Transparency International.
Натиснете върху изображението, за да го видите в пълен размер
Графика: Transparency International. В жълто са страните с най-ниски нива на корупцията, а в тъмно червено - най-корумпираните държави.
преди 12 години Като дойдат *** отново ще бъдем намба оан. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Корупцията ни си е средна за региона.В Германия, Франция, Англия също има много корупция(конфликт на интереси) само, че най вече на високо ниво. На ниско е доста по-малко. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Аз съм сигурен и че и преди не сме били номер 1, но просто няма как да изкарат държава от ЕЗ толкова черна. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Една от положителните страни на кризата е че, България вече няма да е нарицателно за страна с "огромна" корупция и удобна боксова круша на всеки евро чиновник . отговор Сигнализирай за неуместен коментар