Дълговата криза остава основен източник на притеснения за бизнеса, показват резултатите от редовното годишно проучване на консултантската компания BDO сред 1 000 финансови директори на водещи компании, предаде АП.
Кризата дотолкова спъва бизнеса, че Гърция е считана за по-опасна инвестиционна дестинация от разкъсваната от гражданска война Сирия.
За по-рискови от Гърция се считат само Иран и Ирак, сочат още резултатите от проучването.
„Финансовите директори стават все по-предпазливи що се отнася до инвестициите в държави от Южна Европа. Тези страни се възприемат като по-нестабилни дори от държавите от Близкия Изток, които са в политическа криза“, коментира главният изпълнителен директор на консултантската компания Мартин ван Рукел.
Гърция не е единствената държава от еврозоната в класацията на най-рисковите инвестиционни дестинации, отбелязва информационната агенция. Сред тях е наредена и Испания.
Заради нежеланието на чуждите инвеститори, особено от развиващите се икономики, каквито са Бразилия и Китай, да правят вложения, силно задлъжнелите държави от еврозоната изпадат в параграф 22. Точно в този кризисен момент те повече от всякога имат нужда от чуждите инвестиции, за да се попълни недостигът на държавно финансиране и да се съживи частният сектор.
За най-атрактивната държава за експанзия и инвестиции е определен Китай. Второто място е за САЩ, следвани от Бразилия, Индия, Германия и Великобритания.
Основният извод от проучването е, че финансовите директори като цяло смятат правенето на бизнес в чужбина за по-трудна задача заради нестабилната икономическа ситуация, новите регулации и нарастващата конкуренция.
Финансовите директори обаче явно не са обезпокоени от задлъжнялостта на водещите икономики извън еврозоната, като Япония и САЩ например.