Финансовият министър на Бразилия Гидо Мантега снижи прогнозата за растеж на страната му за тази година от 3% на 2%. Основните причини за очакваното намаление на активността са световното икономическо забавяне, което вреди на износа на страната, и покачващата се вътрешна задлъжнялост, която възпира потреблението.
Ако прогнозата се сбъдне, това ще бъде най-слабото годишно представяне на бразилската икономика от 2009 г. насам. Растежът на Бразилия отбеляза рязко забавяне през миналата година до 2,7%, след като през 2010 г. бе достигнал 7,5%.
Тази годината обаче страната стана шестата най-голяма икономика в света, задминавайки Великобритания.
Наскоро президентът Дилма Русеф стартира серия от мерки, които предполагат инжектирането на до 50 млрд. долара в икономиката на Бразилия през следващите пет години.
Планът включва приватизирането на около 14 000 км железопътни линии и пътища, продажбата на пристанища и намаляването на разходите за електроенергия.
Анализаторите твърдят, че така известните разходи „Custo Brasil” забавят растежа на страната. Към тях се числят скъпата енергия, слабата инфраструктура и нарастващата цена на труда.
Мерките за стимулиране на икономиката предполагат засилена роля на частните инвеститори, които бяха загубили влиянието си по време на управлението на предшественика на Русеф – Луис Игнасио Лула да Силва.