Бразилия, Русия, Индия и Китай (БРИК) представляват катастрофа за инвестициите и пазарните концепции, смята Джон-Пол Смит, стратег за акциите на развиващите се пазари в Deutsche Bank, цитиран от CNBC.
“Хората предприеха инвестиции в БРИК преди 3-4 години. Когато Джим О`Нийл отправи своя призив, той се оказа фантастичен за няколко години, но след това и при настоящото положение той е пресилен. Причината в тези страни да няма смисъл да се инвестира е заради степента на държавна намеса на тези пазари, която никой не можеше да предскаже преди три години“, каза Смит.
Терминът БРИК бе въведен от Джим О`Нийл, председател на борда на директорите на Goldman Sachs Asset Management, преди 10 години, за да обозначи най-динамично развиващите се икономики.
Смит добавя, че с изключение на Индия степента на произволна държавна намеса означава, че повечето компании, в които инвестирате, действат по-скоро в интерес на икономиката като цяло, отколкото на отделния инвеститор.
В свои бележки през септември О`Нийл заяви, че инвеститорите ще се наложи да свикнат с „новия“ Китай, в който относително бавния ръст от 7-8% вече ще се приема като нормален. Той добави също, че потреблението на китайците все повече ще определя темпото на икономическия ръст в страната, а не износът или насочваните от държавата инвестиции.
Във вторник от Goldman Sachs посочиха, че очакват по-бавен ръст на развиващите се пазари като цяло и по-бавен ръст за страните от БРИК през 2012 г. спрямо средните прогнози на анализаторите в момента. Очакванията на банката са ръстът да се забави в Бразилия, Индия и Китай, като тя оряза и прогнозите си за темпото му през настоящата и следващата година.
Смит подчерта, че препоръките му към инвеститорите относно БРИК не са се променили през последните 2 години, посочвайки рязкото влошаване в представянето на пазарите на акции в развиващите се икономики спрямо тези в САЩ.
„САЩ ги изпреварва в доларово изражение с около 33-34% през този период. Урокът от последните 2 години е, че трябва да промените перспективата, да базирате търговията си върху усещанията и да търгувате срещу пазара“, убеден е той.
преди 12 години Увеличаващо се въртешно потребление. Аз искам да питам за един от "клиентите" на БРИКС - ЕС. Знае ли се каква е степента на държавна намеса в коя да е област? Или по скоро намесата на бюрократичния апарат на върха на ЕС? Защото това наистина не е ясно. Сега в момента целия финансов сектор е под един вид административен натиск. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Какво са БРИК без клиентите си ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години САЩ ги изпреварва...ВСЕ ОЩЕ. Обаче.Обаче, САЩ почти напълно са изчерпали капацитете за интензивен растеж, докато БРИК (С) има широки перспективи. Затова, бих слушал разума. Най-малко, ако "средностатистическата" компания е ориентирана към /монотонен/ ръст по икономиката като цяло, много повече сили са обединени в дърпането на въжето откъм "тях".Бих заложил именно на такива икономики. отговор Сигнализирай за неуместен коментар