Оптимизмът все по-видимо се изпарява от пазара и дава ход на „мечките“. В днешната сесия на азиатските борси бяха записани понижения, дошли след спадовете в САЩ вчера, на европейските пазари настроенията също са негативни.
През последната седмица „биковете“ изведоха индексите на Wall Street до многогодишни върхове заради надеждата, че Федералният резерв ще подкрепи пазара с нови мерки за увеличаване на ликвидността. Това предизвика ръстове и в останалата част от света.
Новите мерки в подкрепа на пазара обаче не са сигурни, което превръща търговията в заложник на политически коментари. Вчера например шефът на клона на Фед в Сейнт Луис Джеймс Булард заяви, че е против ново вливане на ликвидност в настоящия момент.
Временен студен душ на пазара изля и шефът на клона на Фед в Атланта Денис Локхарт. Във вторник той каза, че не е сигурен дали допълнителното вливане на ликвидност е оправдано, което моментално предизвика отстъпление на индексите и ръст на щатския долар.
Те обаче се оказаха временни, тъй като още в деня след коментара на Локхарт излезе стенограмата от последното заседание на Фед, от която стана ясно, че нови стимули се обсъждат все по-активно от ръководството на институцията.
Цялата тази поредица от политически коментари води до значителна нестабилност на пазарните настроения и свиване на обемите на търговия. Трупането на напрежение заплашва с още по-резки движения при евентуални по-остри коментари или съществени новини, което кара мнозина да се изтеглят от пазара и да чакат развитие.
Какво да очакваме от индексите на Wall Street до края на годината?
В тази връзка вече се появяват коментари, че инвеститорите ще трябва да преглътнат сериозни загуби заради неразбориите около състоянието на американския бюджет, данъчните отстъпки и възможността на правителството да посреща разходите си.
Анализаторите на Goldman Sachs например не очакват никакви градивни мерки до края на годината заради политическите битки, а от Nomura предричат 25% спад на широкия индекс S&P 500.
На фона на всичко това индексите търсят трайна посока, каквато за момента не се намира. Днес в Западна Европа търговията стартира с понижения, като час и половина след старта на сесията спадовете в Германия и Великобритания са с по 0,15 на сто, а във Франция водещият индекс отстъпва с 0,3 на сто.
В Азия отстъпленията бяха по-сериозни, като в Япония и Хонконг основните индекси Nikkei 225 и Hang Seng се понижиха с по 1,2 на сто, а в Китай Shanghai Composite отстъпи с един процент.
Изчерпаха ли потенциала си за ръст индексите на Wall Street и в Западна Европа? Ще последва ли сериозен спад на пазара или оптимизмът отново ще завладее инвеститорите? Какво очаквате да се случи до края на годината и какви ще са ефектите от президентските избори в САЩ – очакваме мненията ви на info@investor.bg!