Както изглежда, според Насим Талеб, да се търси реализация в областта на инвестициите не е добра идея, пише Джон Карни от CNBC.
Авторът на „Черният лебед“ твърди в своя сайт, че в бъдеще новите професионалисти в света на финансите просто няма да са в състояние да изместят настоящите инвестиционни мениджъри, които, благодарение основно на късмет, са се представяли по-добре от пазара и са натрупали огромен капитал.
Това, което Талеб обрисува е много добре познато на всеки, който следи финансовата индустрия, пише Карни. Успешните хедж фонд мениджъри като Джон Полсън са описвани като пазарни гении и гурута.
Въпреки многото доказателства, че доходността на техните инвестиции се дължи по скоро на късмет, отколкото на умения, парите на инвеститорите се стичат към тези финансови мастодонти.
Талеб описва супер-финансистите като „непредставителна извадка“, дефинирайки ги като „хора, издигнали се на върха без друга причина освен обикновен късмет, с последващо осмисляне, анализи, и обяснения на успеха“.
Това, което се случва напоследък според Талеб е, че силата и влиянието на тази извадка са станали толкова големи, че няма реален шанс за навлизащите в индустрията да постигнат успех в бъдеще.
Млад инвестиционен мениджър, започващ днес, няма шанс на фона на утвърдените имена, без значение от своите качества и способности да предвижда ценовите изменения, посочва Талеб.
Стойте далече от финансите, съветва авторът. Според него младите и талантливите трябва да преследват работа в области, които са с по-голяма диференциация и с по-малко директна конкуренция.
преди 12 години До мелон: Ясно е, че не е само късметът. Не може без базовите професионални качества. Идеята е да се сравнява с младите финансисти, които така или иначе имат базови качества, но нямат същото поле за изява. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Незнам, нещо тази теза на г-н Талеб не ми звучи съвсем убедително.В края на краищата едва ли е само до късмет...Лесно за обяснение е да се изтъкне късметът, ама дали е наистина само късмет... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години То това не важи само за финансите, във всички стари видове бизнеси е така. Шанса да пробиеш и направиш голяма фирма е само при нов бизнес и това не е от днес нито от преди 100 години, а от както има бизнес. отговор Сигнализирай за неуместен коментар