Китай предложи кредитна линия за 10 млрд. долара на няколко латиноамерикански страни в подкрепа на съвместни инфраструктурни проекти, съобщава BBC. Китай иска да разшири търговските си връзки със страните от региона.
Предложението е направено от китайския премиер Уън Дзябао в края на обиколката му в региона. Той е предложил и създаване на зона за свободна търговия между Китай и южноамериканския търговски блок – Mercosur, който включва Бразилия, Аржентина, Уругвай и Парагвай.
„Китайското правителство ще продължи икономическата подкрепа за латиноамерикански страни, които имат интерес от това“, заяви Уън.
Южноамериканските страни са богати на ресурси, а Китай е един от основните потребители на тези суровини. Пекин внася от Латинска Америка значителни количества желязна руда и царевица.
В същото време Китай иска да увеличи износа си за региона поради проблемите с отслабващото търсене на китайски стоки в САЩ и Европа.
Уън посочва, че през следващите 5 години Китай иска да удвои търговския стокообмен с Южна Америка до 400 млрд. долара. За постигането на тази цел, коментира Уън, и двете страни трябва да работят за облекчаване на търговските бариери.
„Трябва да се борим с търговския протекционизъм, да насърчаваме взаимното пазарно доверие, да оптимизираме търговската структура и да диверсифицираме сътрудничеството си в областта на митническия и качествен контрол“, изтъква Уън.
Наред с разширяването на търговията Уън настоява и за споразумения за валутни суапове. Споразуменията биха позволили на съответните централни банки да обменят местна валута в китайски юани, които да се използват за уреждане на сделки вместо в щатски долари. Китай има суапови споразумения с Япония, Австралия и Хонконг.
Пекин използва подобни двустранни споразумения в опит да утвърди юана като глобална валута. Миналата седмица китайското правителство обяви, че е сключило суапово споразумение с Бразилия на стойност 30 млрд. долара. Уън посочва, че Китай иска да сключи подобни сделки и с други страни в региона.