Иран приема юани за част от петрола, който изнася за Китай, съобщават източници на Financial Times в Пекин, Кувейт и Дубай.
Техеран харчи китайската валута, която не е свободно конвертируема, за да внася стоки и услуги от Китай.
Повечето от петрола, който Иран продава на Китай се доставя от Unipec, търговското подразделение на Sinopec, втората по големина китайска нефтена компания и още една търговска компания – Джунхай Дженджун, разкриват източниците на изданието.
По оценка на анализаторите става въпрос за годишна търговия на стойност 20-30 млрд. долара. Част от доставките се осъществяват на бартерна основа. Джунхай Дженджун плаща за петрола чрез извършване на услуги.
„Глобалната финансова криза ускорява тенденцията за изместване на икономическата тежест от запад на изток“, казва изпълнителният директор на банка в Дубай. „Подобни мерки (като санкциите на САЩ срещу Иран) правят юана все по-привлекателен“.
Индия, която от известно време плаща за вноса на ирански петрол с рупии, отново бе призована от щатския държавен секретар Хилари Клинтън да ограничи бизнес връзките си с ислямската република.
Плащането в юани е стартирало преди няколко месеца. Първоначално транзакциите са били уреждани чрез банкови сметки в Пекин, но поради натиска на САЩ местни банки като Bank of China са прекратили отношенията си с Иран, посочват източниците на Financial Times.
Сега голяма част от средствата преминават през руски банки, които взимат огромни комисионни за транзакциите.
преди 12 години Не е позволена свободна търговия с юани. Това и е неконвертируемото.Нали се сещаш, че това са сделки на най-високо държавно равнище и почти никой не може да оперира с юани извън Китай за момента.За да стане световна валута трябва да позволят използването им извън Китай.Но така Пекин ще изгуби част от контрола върху валутата си. От там ако курса му се качи износът им ще пострада сериозно и ще трябва пак да го регулират. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Красиво ! На еврейте - само еврейски номера ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Защо ли не съм учуден? Била неконвертируема... Дрън Дрън. Юанът си е много стабилна алтернатива на зелените гущери и ще става все по-силна и по-силна. Всичко се произвежда в Китай, следователно можеш да си купиш всичко с китайската валута. Какво и е неконвертируемото, това само в главата на някой болен може да се роди. отговор Сигнализирай за неуместен коментар