Вчера Лагард призна, че предоставянето на по-голямо право на глас на развиващите се икономики е приоритет за финансовата институция, и обяви, че това е проблем, който тя ще повдигне в разговорите си на четири очи с представители на всяка от държавите-членки на МВФ.
„Възнамеряваме да помолим страните-членки да бъдат решени въпросите за ресурсната квота и управлението“, каза Лагард. „Необходимо е да се направят промени, за да бъде отразено членството в институцията от гледна точка на икономическата мощ и икономическото управление, а те не се случват“, добави тя.
Генералният директор на МВФ се прицели в САЩ заради отлагането на одобрението за реформите при гласуването, съгласувани през 2010 г., и призова Вашингтон да демонстрира поведение на лидер като страна с най-голям принос в капитала на институцията.
САЩ отказаха да предоставят нови финансови ресурси на фонда, но използваха влиянието си за набиране на допълнителен капитал от останалите страни-членки.
Президентът на Световната банка Робърт Зелик пък насочи вниманието върху провеждането на по-дълбоки и продължителни икономически реформи, които да стабилизират неустойчивото световно икономическо възстановяване.
„Както развитите държави, така и развиващите се икономики трябва да се концентрират върху структурните реформи, които ще се превърнат в двигатели на бъдещия ръст, в противен случай икономиките ще продължат да стагнират“, каза той.