Както обикновено, информация за последните прогнози на Международния валутен фонд (МВФ) изтече в медиите преди официалното публикуване на World Economic Outlook следващата седмица, пише Guardian.
Според тази информация МВФ понижава глобалната си прогноза за 2012 г., позовавайки се на дълговата криза в еврозоната. Фондът очаква през 2012 г. световната икономика да нарасне с 3,3% вместо с 4%, каквито бяха първоначалните очаквания на организацията.
Според МВФ италианската икономика ще се свие с 2,2%, докато тази на Испания с 1,7%, тъй като суровите мерки за бюджетни икономии и слабото кредитиране обричат двете страни на най-малко 2 години рецесия.
„Глобалното възстановяване е застрашено от напрежението в еврозоната“, посочва фондът в чернова на все още непубликувания World Economic Outlook.
„Непосредствено политическо предизвикателство е възстановяването на доверието и разрешаването на европейската дългова криза, наред с приемане на мерки в подкрепа на растежа“, се казва в документа получен от италианската агенция Ansa.
През 2012 г. икономиката на еврозоната ще се свие с 0,5%, прогнозира МВФ. През септември очакванията на фонда бяха за ръст от 1,1%.
Според МВФ Великобритания ще изпревари всички основни европейски икономики с ръст от 0,6%, който през 2013 г. ще се ускори до 2%.
През 2012 г. фондът очаква германската икономика да нарасне с 0,3%, а тази на Франция с 0,2%.
Китай и САЩ ще останат основните мотори на световния растеж. През 2012 г. щатската икономика се очаква да нарасне с 1,8%, каквато беше и прогнозата на фонда през септември. МВФ обаче понижава прогнозата си за китайския растеж до 8,2% от 9%.
Изпълнителният директор на МВФ Кристин Лагард се присъедини към световните финансови лидери, предупреждавайки срещу фискалните съкращения, които могат да застрашат растежа.
„Светът е изправен пред сериозни предизвикателства, които помрачават перспективите за растеж“, се казва в изявление подписано от Лагард и членовете на Global Issues Group на World Economic Forum, цитирано от Bloomberg.
„Опасяваме се от забавяне на световния растеж и повишаване на несигурността, безработицата и въвеждането на протекционистки политики“, се казва в изявлението.