Международният валутен фонд оценява нуждите от увеличаване на ресурсите си на до 600 млрд. долара, за да е в състояние да кредитира държави, борещи се с последиците от задълбочаващата се дългова криза в еврозоната, съобщиха източници от финансовата институция, цитирани от Ройтерс.
От посочената сума 500 млрд. долара трябва да бъдат използвани за директно кредитиране, а останалите 100 млрд. ще бъдат „предпазен буфер“, посочват източници, присъствали на вчерашното заседание в МВФ по въпроса.
Според източниците сумата от 150 млрд. евро, или около 200 млрд. долара, която европейските държави поеха като ангажимент да осигурят на МВФ, е включена в нужните допълнителни ресурси.
От финансовата институция са преценили също, че през следващите 2 години може да се получи недостиг на финансиране в рамките на 1 трилион долара в световен мащаб, ако световната икономическа обстановка се влоши значително. В момента кредитният капацитет на МВФ е от около 380 млрд. долара.
„Следвайки оценките на служителите за нуждите от потенциално финансиране в световен мащаб от 1 трилион долара през следващите няколко години, фондът ще се стреми да набере 500 млрд. долара като допълнителен кредитен ресурс. Това включва и настоящия европейски ангажимент за увеличаване на ресурсите на фонда с около 200 млрд. долара“, заяви говорител на МВФ.
„В настоящия предварителен етап проучваме възможностите за финансиране и няма да правим повече коментари преди да бъдат приключени необходимите консултации“, добави той.
Новината подкрепи еврото на валутните пазари. Тя идва преди започващата днес в Мексико среща на представители на Г-20, която има за цел да бъдат проведени предварителни разговори за увеличаване на ресурса на МВФ.
Развиващи се икономики като Китай и Бразилия вече заявиха готовността си за допълнителни вноски във фонда, но само срещу по-голямо право на глас при вземането на решенията във финансовата институция. САЩ обаче са на противоположния полюс при бюджетните проблеми в страната и политическите разногласия в Конгреса.
Перспективата за забавящ се икономически ръст в световен мащаб увеличи опасенията, че повече държави ще имат нужда от спасителната помощ на МВФ, особено ако капиталовите пазари замръзнат напълно.
В свой доклад от днес Световната банка предупреди, че очаква спад на БВП на еврозоната от 0,3% през тази година, и че развиващите се икономики трябва да се подготвят за забавяне на икономическия ръст, особено Бразилия и Индия.
преди 12 години Успешното спасение от стопанска криза не става само с пари, а чрез прекратяване на причината, която я създава.При продължаване на причината - кризата се развива и мутира в хиперинфлация.Причината за съвременната стопанска криза е държавна финансова грешка, заради която продължава приложение на наследен стар, от време със Златни пари начин на държавно финансово управление, който е НЕПРИГОДЕН за стопанство с Незлатни пари.Тази държавна финансова непълноценност ежедневно развива диспропорции и (при достатъчно време) криза.При ползване на Незлатни пари в съответна страна, успешното противодействие срещу стопанска криза е възможно само при подобрено нейно държавно финансово управление, което да е ГОДНО за стопанство с Незлатни пари. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години ако вземеш и да почетеш, а не само да пишеш, може и да се ориентираш :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години IMF seeks $600 billion more in funds; G20 to discuss REUTERS отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Bloomberg: МВФ предлага да се повишат ресурсите му с 500 млрд. долара и на кое да вярваме? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Бени има повече от колко можете да напишете числото отговор Сигнализирай за неуместен коментар