Световната банка предупреди развиващите се страни, че трябва да се подготвят за трусове, тъй като световният икономически ръст се забавя, съобщи ВВС.
Световната банка прогнозира ръст от 5,4% в развиващите се държави през 2012 г. и от 1,4% за развитите държави, което е сериозна корекция спрямо предвижданията й за съответно 6,2% и 2,7% от юни.
Финансовата институция понижи рязко прогнозата си за растежа и в момента предвижда свиване от 0,3% за икономиката на еврозоната през 2012 г.
„Развиващите се страни трябва да оценят уязвимостта си и да се подготвят за бъдещи трусове, докато все още разполагат с време“, заяви главният икономист на СБ Джъстин Ифу Лин. „Разрастването на кризата няма да пощади никого“, добави той.
Според мениджъра за глобалната макроикономика във финансовата институция Андрю Бърнс нивата на растеж през тази година в развитите и развиващите се държави ще бъдат не по-високи, отколкото тези от 2008-2009 г. „Важността от планирането за непредвидени случаи не може да бъде пренебрегвана“, смята той.
Докладът на финансовата институция за световните икономически перспективи посочва, че по-бавният ръст е вече забележим в световната търговия и цените на суровините.
Според експертите на СБ понижаващите се цени на суровините са по-добра новина за развиващия се свят, макар че осигуряването на храни за най-бедните държави си остава основно притеснение. Цените на хранителните продукти се понижиха с 14% от достигнатия връх през февруари 2011 г.
Според Бърнс съществува опасност тенденцията към спад да продължи по-дълго от онази, която последва краха на Lehman Brothers през 2008 г.
Развиващите се страни „ще трябва да действат в ситуация, в която държавите с високи доходи не са в състояние да реагират по същия начин чрез финансовата политика, както и да осигурят същия тип подкрепа за финансовата система, каквато осигуриха през 2008-2009 г.“, подчерта той.
От СБ предупредиха също, че дълговата криза в държави от еврозоната и бавният ръст в развиващите се държави биха могли „да си повлияят взаимно“, предизвиквайки още по-бавен ръст от прогнозирания.
преди 12 години Май ще се наложи. Сегашното разбъркване на дългогодишния световен ред е толкова мащабно, че никой не може да контролира процеса, колкото и да им се иска. Ще трябва да се разрушат много правила и навици, преди да може да има нови правила и се стигне до нов световен баланс. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Капитализмът от ерата на Кейнс е болен, ако ли не и мъртъв..въпросът е дали трябва да се върнем към капитализма от времето на Адам Смит или поне към Бел епок, времето непосредствено преди Първата световна война, - със златния стандарт, балансираните бюджети и държавната нанамеса в пазара и ограниченото социално осигуряване отговор Сигнализирай за неуместен коментар