България е била шестата най-добра от общо десет развиващи се дестинации в световен план за приключенски туризъм през 2010 г. според класация на Асоциацията за приключенски туризъм на САЩ.
Страната ни е описана като подходяща за туризъм и през зимата, и през лятото. Oт организацията акцентират върху българските планини, които са подходящи за алпинизъм, както и върху веломаршрутите с обща дължина над 1 200 км.
Асоциацията допълва, че страната ни е богата на древни руини от тракийско и римско време, както и на много други културни, исторически и архитектурни паметници.
Резултатите в класацията обобщават отговорите на 315 туроператори, журналисти, хотелиери и експерти, посочва списанието.
Държавите в класацията са подреждани според 10 фактора, сред които са устойчиво развитие, безопасност и сигурност, здравеопазване, природни ресурси, културни ресурси и инфраструктура.
Лидер в класацията на държавите от категорията на развиващите се дестинации е Израел. Страната е заемала втората позиция в класацията за 2009 г., но е успяла да измести Словакия.
От развитите дестинации най-добра за приключенски туризъм е Швейцария. Следват я Исландия, Нова Зеландия, Канада, Германия, Швеция, Ирландия, Норвегия, Финландия и Австрия.
Вижте кои са останалите девет развиващи се топ дестинации за приключенски туризъм
преди 12 години Че той животът в България си е едно екстремно приключение... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Предполагам само за партийно-назначени предприемачи е необходимо да се обяснява, че "приключенски туризъм" през зимата няма нищо общо с налични километри писти и леглова база (което е основната цел в поправката, която беше приета на първо четене вчера). Тук става дума за по-рядък и скъп продукт - възможността да практикуваш зимни спортове в условия на разнообразна и запазена природа.В България има хора от бранша, които осъзнават това (http://***.capital.bg/1741320), но са прекалено малко. Но така е: и в развитите икономики исторически се е наложило да започнат да разрушават даденостите, преди да успеят да ги оценят. Нашият проблем е двустраннен: не се учим от чуждия опит и имаме по-ограничен ресурс. отговор Сигнализирай за неуместен коментар