IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Кой колко държавен дълг трябва да изплати от големите икономики през 2012 г.

Страните от Г-7 плюс тези от BRIC имат падежиращи дългове за 7,6 трлн. долара, като повечето от тях са изправени пред растящи лихвени разходи, пише Bloomberg

14:32 | 06.01.12 г. 10
Автор - снимка
Създател
Кой колко държавен дълг трябва да изплати от големите икономики през 2012 г.

Правителствата на водещите световни икономики трябва да изплатят дългове на стойност 7,6 трлн. долара през настоящата година, като повечето от тях са изправени пред по-високи лихвени разходи, пише Bloomberg. Заедно с лихвите сумата набъбва на 8,3 трлн. долара

Таблицата включва страните от Г-7 плюс тези от BRIC – Бразилия, Русия, Индия и Китай. В началото на 2011 г. на тези страни им предстоеше изплащене на 7,4 трлн. долара през календарната година.

Държава Падежиращ дълг през 2012
(в милиарди долари)
Главница Лихви
Япония 3 000 117
САЩ 2 783 212
Италия 428 72
Франция 367 54
Германия 285 45
Канада 221 14
Бразилия 169 31
Великобритания 165 67
Китай 121 41
Индия 57 39
Русия 13 9
Общо: 7 609 701


„Това са сериозни цифри и тъй като очевидно много правителства все още изпитват финансови дефицити, то дълговете продължават да се трупат и това е един от най-големите проблеми“, посочва Елвин де Гроот, икономист в холандската Rabobank.

„Търсенето за дългове на периферните страни от Европа се свива в момент, когато предлагането им се увеличава, което не е добра комбинация“, изтъква Майкъл Ридъл, фонд мениджър в M&G.

Прогнозите сочат, че в края на 2012 г. доходността по облигациите на болшинството от тези държави ще е по-висока. Инвеститорите може да изискат по-голяма компенсация, за да кредитират страни, опитващи се да финансират растящото си дългово бреме на фона на забавяща се глобална икономика.

Разходите за финансиране на страните от Г-7 може да нараснат с до 39% през тази година спрямо предходната, сочат прогнозите за доходността по 10-годишните държавни облигации, направени пред Bloomberg от икономисти и стратези.

Двата водещи заемателя – САЩ и Япония, обаче нямат проблеми с финансирането. Япония е облагодетелствана от излишъка по текущата си сметка, поради който няма нужда да разчита на външни източници за финансиране на бюджетния си дефицит, а САЩ печелят от ролята на долара като водеща световна резервна валута.

През миналата година САЩ са продали облигации за 2,135 трлн. долара – най-голямото количество от 1992 г., когато правителството започва да публикува данните. По данни на Blooomberg страната в момента плаща средна лихва по дълга си от 2,18% спрямо 2,51% през 2009 г.

Прогнозите на икономисти обаче сочат, че доходността на 10-годишните щатски облигации ще се покачи до 2,6% в края на годината от около 2% в момента.

Доходността по японските 10-годишни облигации е под процент – втората най-ниска в света след тази по швейцарските, въпреки че дългът на страната е двойно по-голям от нейния БВП. За базовите японски ДЦК се предвижда тя да падне до 1,35% от около 1,9% сега.

Доходността по 10-годишните китайски ДЦК вероятно ще остане без промяна, докато по индийските се очаква да падне от 8,4% на 8%. Прогнозите не включват Русия и Бразилия. За Германия се очаква повишение до 2,5%.

Доходността по италианските 10-годишни книжа пък се колебае около 7% - ниво, което принуди Гърция, Португалия и Ирландия да потърсят помощ от ЕС и МВФ.

Междувременно централните банки подкрепят търсенето на ДЦК, както чрез поддържане на рекордно ниски лихви, така и чрез директни покупки.

Ликвидността, която осигуряват централните банки, като предстои още такава от ЕЦБ през февруари, сочи че първите няколко месеца на годината ще са благоприятни за пазара на държавни дългове, казва анализатор.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:25 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

10
rate up comment 1 rate down comment 0
forum_rookie
преди 12 години
Драги mapto, а как точно "тези държави са си връщали дълга" досега? Колко пъти са си връщали дълга с обезценени активи и много дълго след като са го натрупали? Докато, натрупвайки го този свой дълг, са получавали реални стоки по текущо - установените пропорции на размяна (т. нар. "цени"). Хич не е безсмислено написаното от amanotumnici.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 2
mapto
преди 12 години
Вземи отвори някоя статистика за света да видиш колко мизерстват българите и дали си заработват и това, което получават.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 2
mapto
преди 12 години
Стотици години досега (с много редки изключения) тези държави са си връщали дълга, така че не бъди толкова убеден, че никой от тях няма да го направи и сега. За щастие по света има и доста по-добри държавници и финансисти от българските форумисти. Подобно е и при личните финанси - който си върши работата често успява да си върне кредитите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 1
mapto
преди 12 години
Едно нещо, което кредитните агенции взимат предвид, а ти - явно не, е политическата стабилност. С други думи вероятността на власт да дойде някой, който изведнъж да каже, че няма да си плаща задълженията. В държави като Франция, която е на пазара от столетия, политиците са много наясно със зависимостите и последствията от такова решение. Русия, от друга страна, съвсем наскоро си игра на по-хитра от всички останали. Няма как да имаш по-голямо доверие на тариката, отколкото на този, който със столетия си държи на думата.Именно затова е нисък и кредитния рейтинг на България например. В момента финансите са добре, но не всички са чак толкова късопаметни, че да забравят 1996.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 6
kreditkiller
преди 12 години
Най накрая един истински коментар поздравления.Това което си казал на наш роден език е следното:Българи мизерствайте за да можем да храним богатите, докато те не измислят средство да ни управляват както си пожелаят.Е не мерси искам и аз от тези блага или вече е твърде късно.Това е все едно да инвестираме в образуване на детето ни и то да ни премахне, когато няма да сме му нужни, но какво да се прави така е в дивият свят по силния изяжда по-слабия, само се чудя защо имаме социално министерство и даваме пари за неработещите? Това е все едно да накараме най-могъщият хищник Лъвът водач на прайда да вземе да пусне лъвиците на един остарял (или един млад неопитен лъв) да ги нае.бе. :)Да бе да знаеш ли кога ще стане това ... на 32 май 2012г.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 0
FINTA
преди 12 години
Така е, но все пак гледай и коя държава колко и какво произвежда! Но цифрата за Япония определено ме разсъни...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 4
amanotumnici
преди 12 години
Тази табличка с натрупания държавен дълг показва, кои държави през последните години са излъгали останалите. Дългът показва колко стоки и услуги дадена държава е получила повече отколкото може да си позволи, срещу напечатани хартийки. Ясно е, че никой няма да си върне дълга. Въпроса е, че тези числа ще влязат в историята. Затова тези държави имат всичко, имат производство, имат технологии, имат добър стандарт на живот ... защото останалия свят е финансирал това. Т.е. с други думи, това са колонизатори, а кредиторите са колонии, защото са работили за тях, като са получили хартийки. Всички се зомбират от цифрите, а всъщност сметката е много проста, стига да се погледне от друг ъгъл.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 4
Achtung
преди 12 години
Сега и за слепец става ясно колко са обективни оценките дадени от кредитните агенции. Франция която все още е с топ рейтинг ААА, има дълг над 80% от БВП и само за следващата година има да връща 367 млрд. долара, а според плановете на правителството си, би могла да излезе на нулев бюджетен дефицит чак към 2016. За сравнение Русия има дълг около 10% от БВП-си и има да покрива държавен дълг за следващата година от само 13 млрд. долара и през 2011 регистрира излишък в размер от почти 1% от икономиката си. Кредитния рейтинг на Русия няма да го коментирам, но е очевадно, че трите водещи кредитни агенции не вземат под предвид цифрите и статистиката за икономиката а явно обслужват чужди политически интереси.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 2
stanislavr
преди 12 години
Всъщност това е дълг, който трябва да се рефинансира - няма откъде да се изплати. Към него като добавим още 1 трилион корпоративен дълг и малко на домакинствата - само в САЩ дългът по кредитните карти е около 800 милиарда, и по малко от другите икономики - капка по капка вир... Накрая ще излезе, че общият дълг е годишното потребление на планетата Земя. Тоя Понци трябва да му поставят паметник във всяка банка и гравюра на всеки банкомат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 0
Internet
преди 12 години
1. Проблемът има и друго, по-важна страна: колко нови трилиони пари назаем ще вземат повечето от тези страни за да си изплащат текущите задължения и колко ще плащат през 2015 или 2020 г и могат ли да си позволят това2. Това което ще платят днес е само функция от 1
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още