Заради замърсяване на околната среда в областта на река Амазонка вторият по големина нефтен концерн в САЩ Chevron бе осъден да плати на Еквадор обезщетение в размер на почти 20 млрд. долара, предаде Ройтерс.
Състав на еквадорския апелативен съд потвърди взетото през миналия февруари на първа инстанция решение. Тогава заради замърсявания в областта на Амазонка Chevron бе осъдена първоначално на глоба в размер на 8,6 млрд. долара. По-късно обаче обезщетението бе увеличено повече от двойно – до 18 млрд. долара, тъй като концернът не се е извинил публично, както е повелявала първата присъда.
По време на обжалването пред апелативния съд присъдата е била потвърдена във всички части. Това се отнася и до въпроса за моралното обезщетение, заяви съдът, базиран в Лаго Агрио. Chevron обаче твърди, че в случая има измама и обяви, че ще предприеме действия пред американски съд. Компанията също така има възможност да се изправи и срещу най-висшия съд на Еквадор.
Случаят привлече вниманието на международната общност. Петролните компании се опасяват, че той може да стане прецедент. Наскоро Chevron бе дадена на съд в Бразилия заради замърсяване с нефт при сондиране край бреговете на Рио де Жанейро, като държавата иска милиардно обезщетение.
Президентът на Еквадор Рафаел Кореа приветства присъдата. „Справедливостта възтържествува“, заяви той, правейки паралел с борбата между Давид и Голиат. По думите му никой не можел да отрече вредите, причинени в областта на Амазонка.
Съдебната сага е с 18-годишна давност. Живущи в региона се оплакват тогава, че американският концерн Texaco, придобит през 2001 г. от Chevron, е изхвърлял неправилно остатъци от петролни кладенци и по този начин е замърсил големи райони на тропическите гори. Това доведе до заболявания и смъртни случаи сред местните жители.
Chevron пък се аргументира, че Texaco е отстранил всички нефтени замърсявания, за които е бил отговорен. Ищците също атакуваха първоначалното съдебно решение, настоявайки за по-високи глоби.
Американската компания планира да започне дейност и в България. Работната програма на енергийния концерн за проучване за шистов газ, която фирмата смята да представи на правителството, ако няма мораториум върху тази дейност, предвижда да бъдат направени четири проучвателни сондажа.
Според плановете на компанията два от проучвателните сондажи трябва да са през 2015 година, а другите два - през 2016 година. Дотогава не се предвиждат никакви сондажи, освен сеизмични проучвания.
От Chevron са обяснили, че им е необходимо време, за да направят анализ на съществуващите сондажи, както и сеизмичните проучвания, които не са свързани със сондиране.
През лятото Министерският съвет разреши на компанията да извършва проучване за евентуални залежи на шистов газ в определен участък в Североизточна България с площ близо 5000 кв. м.
преди 12 години Няма да ги забавят. Еквадорския съд няма никаква юрисдикция над Шеврон.Ще си го преместя от единия крачол в другия.Онзи *** начело на Еквадор ще духа супата,а може и нещо друго. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Трябва да се изметат всички продажни политици и фирми-кръвопийци. Това е. Другото е геноцид. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години ШИСТОВ ГАЗ докато не превърнат Добруджа в пустиня. Ето това чака добруджа защото и нас ни управляват същите *** като САЩ. Алчни, безскрупулни същества. Тровят ни отвсякъде - от въздуха, сега и от пробите за шистов газ, а по-късно може да измислят и други, по-цивилизовани начини . ...Истината е че господарите на "Новият Световен Ред" ни обгазяват със самолети, пръскат отровни химикили, хората да заболяват от рак а пчелите да умират. Има хиляди доказателства за това вече, Chemtrails Killed the Honey Bees - Secret NATO and UN operation...Американците така постъпват само с Афганистан, Кокаиновите републики, Албания, Косово и България! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години ние нямаме ли си геофизични проучвания та трябва те да правят проучвания? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години те тва ни чака тук отговор Сигнализирай за неуместен коментар