Икономическата криза задълбочава протекционизма, тъй като правителствата мислят все повече на национално и все по-малко на глобално ниво, заяви Паскал Лами, генерален директор на Световната търговска организация (СТО), цитиран от CNBC.
Той допълва, че сега е много по-трудно големи играчи като САЩ и Китай да бъдат убедени да се договорят за каквото и да било, отколкото преди няколко години.
Лами предупреждава за „нарастващ протекционизъм“ и за „омагьосан кръг“, ако страните откажат да си сътрудничат. „Намираме се в омагьосан кръг, в който кризата подкопава способността на правителствата да си сътрудничат, при все че нуждата от сътрудничество е все по-голяма“, казва Лами.
„Парадоксът се състои в това, че колкото по-малко си сътрудничат за решаването на международните проблеми, толкова по-труден ще е изходът от кризата“.
СТО очаква 2012 г. да бъде проблемна година, през която забавянето на глобалната икономика да продължи, а определени региони да изпаднат в рецесия.
Страхувам се, че ни очакват тежки времена и че безработицата в глобален мащаб ще се увеличи, посочва той. „Това кара местните политици да се фокусират върху многобройните домашни проблеми. Очевидно е, че те ще обръщат по-малко внимание на глобалното сътрудничество“.
Коментарите са направени в навечерието на присъединяването на Русия към организацията - пореден знак, че бившата комунистическа страна се утвърждава като глобална икономическа сила. В същото време обаче нараства и недоволството срещу управлението в Кремъл. След парламентарните избори в началото на месеца големите руски градове станаха сцена на масови протести.
За да се присъедини към организацията Русия трябва да премахне или да измени някои търговски бариери, както и да приведе бизнес регулациите си в съответствие със стандартите на СТО. Това вероятно ще доведе до повече прозрачност и отчетност на руския бизнес. Преговорите за приемането на страната в СТО продължиха 18 години.
„Присъединяването на Русия към СТО е определено огромна стъпка“, казва Лами. „Това че руснаците приемат да играят по правилата на международната търговия е добре за тях, тъй като понижаването на протекционизма ще стимулира износа им. Търговските партньори на Русия ще спечелят от по-добре регулираната и прозрачна бизнес среда в страната.“
преди 13 години Само малките и глупавите, дето си мислят, че ще станат големи покрай големите им се вързват на приказките за либерализма и глобализма. Когато вече няма какво да се ***, всеки започва да се пази за да не бъде изяден. Да му мислят глупавите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години това е ИСТИНСКИЯТ КОШМАР НА ГЛОБАЛИСТИТЕ И НЕОЛИБЕРАЛИСТИТЕ от СТО , МВФ и Световната банда - държавният протекционизъм няма да им позволи да контролират и рушат икономините на цели държави като нашата .сМЪРТ за СТО МВФ и Световната банда и техните неолиберални безумия САМО ПРОТЕКЦИОНИЗЪМ!!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар