IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Необходимо е повишение на лихвите в глобален план заради опасност от инфлация

От Банката за международни разплащания предупреждават, че търговските банки са спрели с програмите за стабилизиране на балансите си заради ниските лихви

10:14 | 27.06.11 г.
Автор - снимка
Създател
Необходимо е повишение на лихвите в глобален план заради опасност от инфлация

Лихвените проценти трябва да се повишат в глобален план, посочват от Банката за международни разплащания (БМР). Целта на това е да се избегне опасността от висока инфлация, съобщава CNBC.

Отлагането на решаването на проблемите с бюджетните дефицити и забавянето на необходимите орязвания пък могат да предизвикат ускоряване на кризата с държавните дългове. Това пък от своя страна може да доведе до отлив на инвеститорско доверие в ключови държави, каквато е САЩ например.

”На фона на значителното увеличение на цените на храни, енергийни ресурси и основни суровини, инфлацията се превръща в глобален проблем”, се казва в годишния доклад на БМР.

”Необходима е по-рестриктивна монетарна политика с цел подтискане на инфлацията и избягване на рисковете пред финансовата стабилност”, обясняват от банката.

От четирите основни централни банки за момента единствено Европейската централна банка е прибегнала до увеличение на основния лихвен процент след разрастването на финансовата криза от края на 2008 година.

Централните банки може да се принудят  да увеличават основните лихвени проценти с по-бърз темп в сравнение с предишни периоди, смятат от БМР. Към момента инфлационните очаквания показват доверие, че централните банки ще се справят с кризата, но трябва да се действа решително, за да може настроенията да се запазят такива.

В годишния доклад на БМР се отправя препоръка към Английската централна банка за увеличение на основния лихвен процент и цялостно затягане на монетарната политика.

”В Обединеното кралство инфлацията надхвърля заложената от АЦБ цел от 2 на сто от декември 2009 година насам. На този фон се пораждат опасения колко дълго може да се поддържа настоящия курс на монетарната политика в страната”, се казва в доклада.

Фискалните проблеми

По отношение на фискалните политики от БМР посочват, че ако някоя от водещите икономики попадне в дългова криза, то това би могло да има катастрофални последици.

”В тази посока не бива да се допускат грешки: пазарната нестабилност, придружаваща финансовата криза в Гърция, Ирландия и Португалия би ни се сторила нищожна на фона на унищожението, което може да предизвика отлива на доверие към някоя от водещите световни икономики”, обясняват от банката.

”Времето за консолидация и в публичния, и в частния сектор е сега”, препоръчват анализаторите на БМР.

В доклада се казва още, че инвеститорите могат да спрат да гледат така позитивно на американския дълг и да го купуват, ако САЩ продължат да трупат огромни дефицити, както правят в момента.

„Настоящата способност на САЩ да финансират така лесно дефицитите си не бива да се приема за гарантирана. Примери от миналото за по-малки икономики с дефицити показват, че доверието на пазара може да се изпари бързо, предизвиквайки внезапно и скъпо приземяване“, предупреждават от БМР.

От институцията смятат също, че търговските банки не полагат достатъчно усилия да вкарат в ред балансите си. „Подпомагани от екстремно ниските лихвени проценти, те отлагат необходимите действия. Заради облекченията, които носят ниските лихви, отслабва волята за изчистване на проблемите“, смятат анализаторите.

„Когато банките не са принудени да отписват лоши кредити, те по правило прибягват до съмнителни инициативи и удължават некачествени кредити към фирми, които иначе са изправени пред банкрут“, се казва в доклада.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:43 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още