IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

МВФ: Няма причина да се очаква висока инфлация

В последния си годишен доклад за развитието на световната икономика МВФ не очаква силно покачване на цените

18:42 | 11.04.11 г.
Автор - снимка
Създател
<p>Според МВФ инфлацията в Западна Европа през 2011 г. ще бъде 2%.&nbsp;<i>Снимка</i>: <i>Ройтерс</i></p>

Според МВФ инфлацията в Западна Европа през 2011 г. ще бъде 2%. Снимка: Ройтерс

Само преди броени дни Европейската централна банка (ЕЦБ) повиши лихвения процент и аргументира това решение с нарастващия ценови натиск. Днес обаче Международният валутен фонд (МВФ) публикува актуалния си доклад за развитието на световната икономика и по този начин снабди критиците на решението на ЕЦБ с нови аргументи. Според МВФ няма никакви причини да се очаква засилена инфлация, особено в Западна Европа.

Според МВФ опасенията за засилена инфлация особено в индустриалните страни са необосновани.

„В развитите индустриални държави действителната инфлация през 2011 г. ще бъде под 2%“, се казва в годишния доклад на международната финансова институция, който бе представен днес във Вашингтон. „През 2012 г. поскъпването може да е дори 1,5%, защото цените на енергията и на хранителните стоки ще спаднат, а заплатите в по-слабо развитите пазари ще нарастват съвсем плахо“, се казва в анализа.

МВФ остава оптимистично настроен за развитието на икономиката на Стария континент. Там се очаква „ниска базисна инфлация, защото инфлационните очаквания са добре обосновани, а в повечето страни, особено в Западна Европа, излишъците все още са високи“. Това предполага „ниски лихви, за да се подпомогне възстановяването и да се приравнят фискалната консолидация и вътрешното търсене“, съветват експертите на фонда. Според МВФ основен двигател за растежа на европейската икономика тази и идната година вероятно ще бъде Германия, чиято икономика ще нарасне със съответно 2,5 процента и 2,1 процента.

Все пак от МВФ съветват европейските централни банки да държат под око развитието на инфлацията и на равнището на заплатите, пише Financial Times. Базисната инфлация не включва така колебливите в последно време цени на хранителните стоки и енергоизточниците.

Със своя днешен анализ МВФ се противопоставя на аргументите на ЕЦБ за вдигане на основния лихвен процент. Европейската финансова институция вдигна през миналата седмица основния лихвен процент от 1 на 1,25%, а президентът Жан-Клод Трише обясни тази стъпка с покачващата се инфлация. През март тя достигна почти 2,6%.

В доклада на МВФ се отбелязва, че още едно увеличение на лихвите от страна на ЕЦБ няма да е изненадващо. Според американските експерти по-малките икономики, като Австралия, Канада, Корея, Норвегия и Швеция, се борят срещу по-високи инфлационни рискове и затова оправдават напълно решението на техните централни банки да повишат лихвите по-рано през годината. Фондът обаче предупреждава, че вдигането на лихвените равнища не бива да води до забавяне или изоставяне на приетите по-рано антикризисни мерки.

Фондът очаква европейските страни с нововъзникваща пазарна икономика, сред които са Полша, Румъния и Унгария, през 2011 г. вероятно да отчетат икономически растеж от 3,7 процента, а през 2012 година – 4%. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:34 | 29.08.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още