IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Автомобилният сектор може да загуби производството на 600 хил. превозни средства

Последствията от земетресението в Япония затрудняват доставките на автомобилни компании в глобален мащаб

12:18 | 26.03.11 г. 1
Автомобилният сектор може да загуби производството на 600 хил. превозни средства

Производителите на автомобили може да загубят производството на 600 хил. превозни средства в световен мащаб до края на месеца заради последствията от земетресението в Япония, което преустанови дейността на монтажни линии и работата на доставчици, съобщи Bloomberg. 

Към 24 март може би вече е пропуснато производството на около 320 хил. средства в света, а продукцията в заводи в Северна Америка може да бъде засегната, когато запасите от части започнат да свършват още в началото на април, казва Майкъл Робинет, вицепрезидент на базираната в Масачузетс IHS Automotive.

„Следващата вълна от затворени фабрики идва, когато пресъхне натрупаният запас от части”, коментира Робинет. „Темпът на пропуснато производство ще се ускори, след като се включат и заводите в Северна Америка.”

Най-големият автомобилопроизводител в света - Toyota Motor Corp., съобщи, че е загубил производството на 140 хил. превозни средства, а от Honda Motor Co. отчетоха загубени 46 600 леки и тежкотоварни автомобила и 5 хил. мотоциклета. Производството на Mitsubishi Motors Corp. е намалено с 15 хил. Ford Motor Co. няма загуба на производство, съобщиха от компанията.

Третият по големина японски автомобилопроизводител - Honda, заяви, че производството му в Северна Америка ще бъде нарушено след 1 април, защото щетите от земетресението ограничават доставката на части. Може да бъдат засегнати заводи в Охайо, Алабама, Индиана, Канада и Мексико, коментира Нацуно Асанума, говорител на компанията.

Mazda Motor Corp., която отчете намаление на производството с 31 хил. автомобила, вчера преустанови поръчките от щатски дилъри на превозни средства, произведени в двата й автомобилни завода в Япония, заради нарушени доставки в резултат на земетресението и цунамито.

Заводите на Mazda в Хирошима и Хофу спряха производството на нови модели, съобщи говорител на компанията. Mazda прави Mazda2, Mazda3, RX-8, MX-5, CX-7 и CX-9 в Япония, казва той. Въпреки че нито един от двата завода не е повреден, достъпът до части и доставки е затруднен след бедствието, обяснява той.

Nissan Motor Co., General Motors Co. и други компании не са предоставили информация за евентуалните си загуби.

Merck KGaA е загубил производството на пигмент за автомобилна боя металик, наречен Xirallic, защото фабриката на компанията, която се намира на 45 км от атомната централа Фукушима – 1, е била повредена от земетресението и цунамито, съобщи говорител на базираната в Германия компания.

Не се знае кога инженерието на компанията ще могат да влязат във фабриката в Онахама, като ще отнеме между четири и осем седмици да се възстанови производството, след като получат достъп, казва той.

Chrysler ограничава поръчките за 10 цвята автомобили заради вероятността от недостиг, а Ford каза на дилърите си на 24 март да спрат приема на поръчки за автомобили в три червени нюанса и един черен.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:10 | 07.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 3 rate down comment 0
bgf
преди 13 години
Автомобилите, такива каквито ги знаем до началото на финансовата криза след 2007 -*** година са мартви производства. Тяхната смърт е окончателна, в унисон с цените на петролните продукти от 2011 г. Така, че няма нищо страшно, че 600 000 автомобила няма да бъдат произведени през 2011-та година. В интерес и на производителите и ползвателите, тази промешленост трябва да изчезне и на нейно място да се появи нова. Човекът е длъжен да помни миналото си, такова каквото го е преживял, но едлъжен да живее в настоящето, независимо дали му харесва или не!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още