Танкове нахлуха в столицата на Бахрейн Манама в четвъртък сутринта, след като поне двама демонстранти срещу правителството бяха убити, а стотици ранени, след като силите на реда разгониха събралите се на местен площад хиляди демонстранти през нощта.
Протестите в стратегически важната страна в Персийския залив са за по-голяма политическа свобода. Силите на реда са използвали сълзотворен газ и гумени куршуми, за да разпръснат предимно шиитските демонстранти, пише Financial Times.
От вторник те се опитват да превърнат кръговото движение в центъра на Манама в еквивалент на площада Тахрир в Кайро. Те нарекоха площада в центъра на кръговото движение „Площад на мъченика”.
По думи на свидетели полицията е нанесла тежък побой над спящите протестиращи при нахлуването си в техните временни лагери на кръговото движение. Силите на реда са получили пълен контрол над зоната тази сутрин.
Засиленото присъствие на полицията в столицата става все по-осезателно. Пътищата към Манама са блокирани от военни камиони, а бодлива тел е била издигната около площада на протестиращите.
Бруталното разгонване на протестантите обаче заплашва да разпали напрежението повече, тъй като двама души са загинали, а поне стотина са били ранени в сблъсъците с полицията.
Правителството на Бахрейн съобщи вчера, че ще продължи реформите и ще разреши мирните протести, но призова този процес да мине през парламента, предупреждавайки за опасността от анархия.
Протестиращите отхвърлиха легитимността на парламента в Манама, твърдейки, че не е успял да постигне целите, заложени в хартата за реформата, одобрена от населението през 2002 г.
Гражданските размирици в Манама дойдоха след протестите в Тунис и Египет, които доведоха до затварянето на фондовата борса в Кайро на 27 януари и до оставката в началото на тази седмица на египетския президент Хосни Мубарак.
Опасенията от задълбочаване на религиозно разделение в Бахрейн се увеличават, защото страната има предимно шиитско население, но е ръководено от сунитско правителството.
В САЩ и съседна Саудитска Арабия, с които управляващото Бахрейн семейство има близки отношения, гледат с безпокойство на възможността за увеличаване на властта на шиитите в царството, където е базиран Петия флот на САЩ. Бахрейн традиционно се възприема като преграда срещу персийското влияние в залива.
Лидерите на протестиращите шиити в Бахрейн отричат твърденията на членове на парламента, че Иран стои зад протестите.