Рецесията е намалила наполовина темповете на растеж на реалните заплати в света през 2009 г. в сравнение с увеличението им в периода преди началото на финансовата криза.
Това съобщи днес Международната организация на труда (ILO), цитирана от Bloomberg.
Заплатите в световен мащаб са нараснали с 1,6% на годишна база през 2009 г, след като през 2008 г. нараснаха с 1,5 на сто в разгара на финансовата криза. По време на бума в ипотечния сектор и икономиката през 2007 заплащането отчете близо двойно по-силен ръст от 2,8%.
Данните на Международната организация на труда са коригирани с инфлацията.
Световната икономика започна да се възстановява от рецесията през 2009 година, след като правителствата и централните банки по целия свят прибягнаха до безпрецедентни мерки за стимулиране на растежа.
От Международната организация на труда обаче посочват, че се наблюдават големи вариации в ръста на заплащането в различните региони на света, като минималните изменения в някои страни се посочват като една от причините за слабото им възстановяване.
От доклада на организацията става ясно, че заплащането расте в развиващите се икономики в Азия и Латинска Америка, докато в някои развити страни и в Източна Европа намалява.
Например, ако не се отчита повишението на заплащането в Китай, средните темпове на ръст в заплатите в световен мащаб падат наполовина до 0,7% през 2009 г. и 0,8% през 2008 г.
В Германия заплащането отчита спад от 0,4%, във Великобритания намалява с 0,5%, докато в Япония и Южна Корея се свива още по-драстично с 1,9% и 3,3% съответно.
Заетите в американската икономика обаче са получавали с 1,5% повече през 2009 г.
В Източна Европа и Централна Азия, където темповете на покачване на заплатите стигнаха 17 на сто през 2007 и 10,6% през 2008 г., работещите са получавали с 2,2% по-малко през 2009 г.
Изследването покрива 115 страни и 94% от световното население, което получава заплати.