Компании от Германия се оплакват от „агресивни“ конкуренти в лицето на държавни фирми от Китай. Проблемите били основно в Източна Европа и Централна Азия, където се печелели поръчки с помощта на „ценови дъмпинг, агресивно финансиране и издаване на щедри държавни гаранции“, съобщава Financial Times.
Организацията на немските компании с бизнес интереси в Източна Европа е предупредила, че Китай се стреми към преследване на геополитически, а не на икономически цели, което може да има доста неприятни въздействия върху Европейския съюз.
Ръководителите на организацията, в която членуват 140 водещи компании от Германия, призовават Берлин да лобира на високо ниво пред Пекин и страните от Европа, за гарантиране, че китайските износители не биват подпомагани от държавата.
Призивите идват на фона на изострения тон по повод обвиненията към Китай, че валутният курс на страната е изкуствено занижен. Според анализатори обаче западните компании изпитват и страх, че китайските им конкуренти стават все по-квалифицирани и вече разполагат със солидно ноу-хау.
От организацията дават пример с проект в Сърбия, който е бил спечелен от китайска компания за 170 млн. евро, като 145 млн. от тях са били отпуснати от държавна банка при лихвен процент, наполовина по-нисък от пазарните лихви.
преди 14 години На бас че няма кой да ги бие Китайците с цени. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Май плана на Германия да изнася в страните от Източна Европа е на път да се сгромоляса.Тежко и горко му на еврото... отговор Сигнализирай за неуместен коментар