След като Европейската централна банка (ЕЦБ) прогнозира по-рано днес, че глобалното възстановяване ще се забави през втората половина на годината, със същата прогноза излезе и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), която отдава понижението предимно на по-слабата икономическа активност в развитите страни.
От ОИСР смятат, че изтеглянето на паричните стимули на централните банки трябва да бъде отложено и дори съветват те да се увеличат, в случай че забавянето не се окаже моментно.
Прогнозата на ОИСР за брутния вътрешен продукт (БВП) на развитите страни от групата на Г-7 се понижи до средно 1,4% през третото тримесечие и 1% през четвъртото на приравнена към годишна база основа, предаде CNBC.
Това е по-малко в сравнение с отчетения среден ръст от 3,2% и 2,5% през първото и второто тримесечие на тази година съответно.
За САЩ се очаква темповете на растеж да намалеят до 2% и 1,2% за текущото и четвъртото тримесечие.
Според ОИСР все още не е ясно дали загубата на инерция в икономиката е временна или по-скоро е знак за недостатъчното потребление в момент, в който положителните ефекти от правителствените стимули за икономиката са се изчерпали.
В базираната в Париж международна организация членуват най-напредналите 31 икономики в света.
БВП на Германия, който нарасна с 9% на приравнена към годишна основа база през второто тримесечие, се очаква да намали темповете си на ръст до 0,7% през третото тримесечие.
За Япония се прогнозира ръст от 0,6% и 0,7% на приравнена към годишна основа база през третото и четвъртото тримесечие. За Великобритания се очаква увеличение на БВП от 2,7% и 1,5% съответно.
От ОИСР добавят, че растежът на развиващите се пазарни икономики в Азия ще се запази силен, докато тежкото състояние на пазара на труда и високата безработица в напредналите страни ще продължава да ограничава вътрешното потребление там.
Въпреки това икономистите на организацията са на мнение, че предприетите мерки за намаляването на големите бюджетни дефицити в Европа трябва да се запазят.