Бразилски съд глоби местна компания с 3 млн. долара за това, че в продължение на години е държала като роби работници в своите плантации, пише BBC.
Глобата е най-голямата досега налагана за използване на робски труд в Бразилия, се казва в изявление на съда. Сред 180-те освободени служители от две плантации на компанията в щата Пара през 1998 г. е имало и малолетни.
Според анализатори oколо 25 хил. души в Бразилия все още работят в условия равносилни на робски труд.
В своето решение Върховният съд потвърждава предишно решение на регионален съд за налагането на финансова санкция на Lima Araujo Agropecuaria, компания притежаваща плантации в делтата на река Амазонка.
Политиката на компанията е била „отвратителна и представлява директно посегателство над човешкото достойнство“, се казва в становището на съда. Работниците са били лишавани от вода, били са държани в кални колиби, а на болните е било отказвана медицинска помощ.
Робският труд срещу дългове е особено разпространен в амазонската джунгла. Бедни работници са примамвани на плантации където натрупват дългове които не могат да платят и за което биват принуждавани да останат да работят.
През 2002 г., бразилското правителство е стартирало национален план за изкореняване на робството. Миналата година правителствени агенти са освободили 3000 работници в цяла Бразилия.
преди 14 години Робският труд срещу дългове е особено разпространен в амазонската джунгла. Бедни работници са примамвани на плантации където натрупват дългове които не могат да платят и за което биват принуждавани да останат да работят.-----------------------------------------------Нищо ново, написано си е още в Библията, Притчи Соломонови, 22:7: Богатият господарува над бедния, и длъжникът става роб на заемодавеца.-----------------------------------------------Но това важи за всеки заем, включително ипотечен такъв - кредитът - модерното робство. отговор Сигнализирай за неуместен коментар