Може и да не изглежда така, но фондовият пазар напоследък е, ами, малко скучен.
Накъсаните движения и привидно постоянните обръщания на посоката на цените на акциите насред сесията пречат да се види по-голямата картина. А тя е, че S&P 500 се колебае в рамките на диапазон от около 100 пункта през последните две седмици. Широкият индекс е на равнище от над 4050 пункта от края на май насам и мина прага от 4160 пункта по-рано през седмицата, но с трудност го задържа. В сряда измерителят завърши сесията на равнище от близо 4116 пункта.
„Блокирани сме в диапазон“, коментира Анастасия Аморосо, главен инвестиционен стратег на iCapital, пред Bloomberg. По думите ѝ инвеститорите се опитват да решат каква е справедливата стойност на пазара. „Колко ще платите за печалба от 235 долара? По 16,5 пъти е справедливо. Може би по 17,5 е справедливо – което е приблизително там, където се намираме днес“, коментира тя, питайки: „Но колко повече още ще натискате?“.
Движението на S&P 500 се колебае в рамките на диапазон от около 100 пункта. Графика: Bloomberg
Страничното движение при акциите отразява случващото се в други части на финансовите пазари, където несигурността за посоката на икономиката, инфлацията и лихвените проценти движи напред-назад цените на активите на база на последните налични данни. Доходността по 10-годишните държавни ценни книжа също се движи в диапазон, след като достигна връх в началото на май. Дори и известния с волатилността си биткойн се движи в диапазон около 30 хил. долара от месец, неуспявайки да поеме по-осезаемо нито в посока нагоре, нито надолу.
Инвеститорите са обсебени от това дали Федералният резерв може да увеличи лихвите достатъчно, за да укроти инфлацията, без да изпрати икономиката в рецесия. Но това остава отворен въпрос, като се има предвид, че Фед все още е в началото на новия цикъл. И на всеки един мениджър и икономист, който отправя мрачни предупреждения, изглежда има и по един, който прогнозира, че централната банка ще може да осъществи меко кацане.
Търговията на пазарите ще продължи да бъде накъсана, докато няма надеждни доказателства, че инфлацията утихва, коментира Кара Мърфи, директор по информационните технологии на Kestra Holdings.
И други доказателства сочат, че състоянието на фондовия пазар буксува. Възстановяването на S&P 500 от дъната в средата на май следва път, подобен на предишните му възстановявания тази година, отбелязва Никълъс Колас, съосновател на DataTrek Research.
Той проследява индекса на волатилността VIX, като по думите му акциите се ориентират към дъно, когато измерителят е между 29 и 37 пункта, и достигат връх при около 20 пункта. В сряда VIX приключи на равнище от близо 24 пункта. „Това ни казва, че по-голямата част от отскока е приключила освен ако основите не се подобрят“, отбелязва Колас в бележка.