През последните два месеца температурите в големи региони на САЩ са по-високи от обичайното и това накара много хора да включат климатиците си. От началото на годината в 48 щата климатиците се ползват за охлаждане общо 171 дни, спрямо средното от години насам около 124 дни, пише в анализ за Ройтерс Джон Кемп.
Включените климатици увеличават съществено потреблението на електроенергия, но високите температури са придружени от суша, което ограничава производството на водните електроцентрали и връща интереса към природния газ и въглищата.
По данни на Администрацията за енергийна информация в САЩ водните централи в Калифорния в последните седмици имат едва 8% от енергийния микс на щата. Средното за този сезон в последните години е 15%.
Увеличеното търсене, съпроводено с износа на газ за Европа и Азия, започва да повишава цената на суровината в САЩ, отбелязва Ройтерс. Американските производители са привлечени от високите цени в останалата част от света, особено след санкциите срещу Русия и активното търсене на алтернативи от европейците.
Но това води до ръст на цената на вътрешния пазар до най-високото ниво за последните 13 години. На най-големия газов хъб в САЩ - "Хенри", цената на газа се повиши до 9 долара за милион британски термални единици. Преди година в края на май тя беше 3 долара.
Натиск на пазарите оказват още и по-малките резерви от газ в газохранилищата на страната.
В същото време активността на компаниите в сектора се увеличава. В момента се добива газ от 150 сондажа, спрямо 100 година по-рано. Ако тенденцията се запази, производството ще расте поне до първото тримесечие на 2023 година. Високата цена на газа обаче ще намали потреблението му и много вероятно много производители на електроенергия ще се насочат отново към въглищата, посочва още Ройтерс.