Широкият измерител S&P 500 отново се понижава в четвъртък, доближавайки меча територия, докато разпродажбите на Wall Street продължават поради опасения от агресивно затягане на паричната политика от Федералния резерв на САЩ, съобщи CNBC.
Индексът се понижава с 0,82%, или 32,12 пункта, до 3891,56 пункта, като така е с близо 20% под най-високия си дневен рекорд от януари, както и с малко над 19% под най-високото си равнище, достигнато при затваряне на борсата. Спад в размер на близо 20% или повече спрямо най-високото ниво е показател за мечи пазар - първият от март 2020 г., когато избухна пандемията от коронавируса.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average намалява с 1,08%, или 338,96 пункта, до 31 151,11 пункта.
Технологичният показател Nasdaq Composite отбелязва спад от 0,23%, или 25,9 пункта, до 11 392,26 пункта.
"Основното послание за инвеститорите е да се подготвят за продължителна волатилност", каза Грег Басък, главен изпълнителен директор в AXS Investments. “Смятаме, че волатилността ще е наративът за инвеститорите за второто тримесечие и честно казано, за 2022 г.", допълни Басък.
В сряда борсите на Wall Street бяха оцветени в червено поради опасения от силния инфлационен натиск.
Тези движения бяха предизвикани отчасти заради финансовите отчети на Target и Walmart за първото тримесечие на годината, които показаха по-високи разходи за горива и ограничено потребителско търсене. В четвъртък акциите на Target 4,64%, а на Walmart 2,86%
"Резките разпродажби в тези компании (както и в други такива за потребителски стоки) показват, че инфлационният натиск наистина влияе на печалбата", написа в своя бележка Маниш Дешпанде, ръководител по капиталови стратегии за САЩ в Barclays.
Cisco изтрива 13,42% от капитализацията си, след като в сряда стана ясно, че печалбата на компанията през първото тримесечие е била под прогнозите на анализаторите. От американския производител предупредиха, че данните за печалбата през текущото тримесечие също може да са разочароващи.
Световният бенчмарк Брент поевтинява с 0,55%, или 0,6 долара, до 108,51 долара за барел. Цената на американския сорт West Texas Intermediate (WTI) се понижава с 1,19%, или 1,31 долара, до 108,28 долара за барел.
Цената на златото се повишава с 25 долара до 1840,9 долара за тройунция.
Доходността по 10-годишните щатски облигации достигна ниво от 2,814%.
Опасенията, че Фед може да действа агресивно, за да потуши инфлацията, продължават да натежават на инвеститорите. По време на конференция на Wall Street Journal по-рано тази седмица гуверньорът Джером Пауъл посочи, че ще подкрепя лихвени повишения, докато цените не се върнат на нормални равнища.
"Ако това включва преминаването отвъд широкоприеманите като неутрални лихвени равнища (тоест такива, които нито стимулират икономическия растеж, нито го ограничават - б.а.), няма да се поколебаем да го направим", заяви Пауъл по време на събитието.
Междувременно данните на министерството на труда в САЩ, публикувани в четвъртък, показаха, че молбите за помощи при безработица неочаквано са нараснали през миналата седмица, равнявайки се на 218 хил., докато очакванията на икономистите бяха за понижение до 200 хил. броя.
Бенчмаркът Dow отбелязва седмични спадове вече седем поредни седмици и бележи спад от 14% през 2022 г. Технологичният показател Nasdaq намалява с 27%, а индексът S&P 500 - с 18 на сто.
*Към 17:42 ч. българско време
преди 2 години Какво волатилство, бе - тия само падат и падат и падат и падат и падат и падат. Яко нагазиха в мечешкото. отговор Сигнализирай за неуместен коментар