Водещите индекси на Wall Street започват редовната търговска сесия с леки понижения, докато са напът да отбележат първото тримесечие на червена територия от две години насам, пише CNBC.
Бенчмаркът Dow Jones Industrial Average намалява с 0,57%, или 200,1 пункта, до 35 028,71 пункта.
Широкият измерител S&P 500 отбелязва спад от 0,38%, или 17,49 пункта, до 4584,96 пункта.
Технологичният показател Nasdaq Composite се понижава с 0,37%, или 53,52 пункта, до 14 388,76 пункта.
Акциите на Wallgreens Boots Alliance натежават на Dow с поевтиняване от 6,19%. Фармацевтичната верига надмина очакванията за второто фискално тримесечие, макар че това отчасти се дължеше на търсенето на продукти, свързани с пандемията.
Ценните книжа на някои технологични компании са подложени на натиск - акциите на AMD изтриват 4,94% от капитализацията си, след като анализатори от Barclays понижиха прогнозите си. Цената на акциите на HP Inc и Dell намалява със съответно 5,28% и 6,08%.
Сесията в четвъртък е последната за месец март и за първото тримесечие на 2022 г. Водещите борсови показатели преминаха през възход във втората половина на месеца - индексите S&P 500 и Nasdaq са напът да отбележат месечен ръст от по около 5%, докато измерителят Dow бележи повишение от близо 4 на сто.
За първото тримесечие обаче измерителите Dow и S&P 500 намаляват с около 3%, а показателят Nasdaq бележи спад от над 7%. И за трите индекса това ще е първото отрицателно тримесечие от първите три месеца на 2020 г., когато избухна пандемията от коронавирус.
Главният инвестиционен директор за стратегии в Neuberger Berman Ерик Кнътзен изтъкна, че причина за облекчението на пазара в последните сесии са яснотата около ходовете на централните банки, някои технически покупки и превъзмогването на руската инвазия в Украйна. "Смятаме обаче, че оттук насетне инвеститорите ще осъзнаят, че растежът се забавя, лихвите се вдигат, а инфлацията все още е висока. Това е предизвикателно за пазарите", заяви експертът.
Цената на петрола намалява поради сигнали за възможно освобождаване на количества от щатските резерви на суровината в опит да се озапти инфлацията и недостига на доставки, предизвикан от войната в Украйна.
Световният бенчмарк Брент поевтинява с 4,48%, или 5,08 долара, до 108,37 долара за барел.
Цената на американския сорт West Texas Intermediate (WTI) намалява с 3,84%, или 4,15 долара, до 103,67 долара за барел.
САЩ може да освободят 180 млн. барела от запасите си, смятат лица, запознати със случая, което би могло да облекчи затегнатия заради войната в Украйна пазара.
Златото поскъпва с под 1%, или 5,7 долара, до 1944,7 долара за тройунция. Доходността по 10-годишните щатски облигации е на ниво от 2,32%.
"За нещастие ще прескачаме между хубавите и лошите новини", каза главният инвестиционен директор в Key Private Bank Джордж Матейо, според когото това ще предизвика известна волатилност.
Данните в четвъртък показаха, че ценовият индекс на разходите за лично потребление в САЩ (PCE), извън енергията и храните, е нараснал с 5,4% на годишна база през февруари. Това е най-високото ниво на показателят от април 1983 г.
Отделен доклад на министерството на труда в четвъртък показа, че първоначално подадените молби за помощи при безработица в САЩ в седмицата до 26 март са били 202 хил. броя. Така броят е отчел повишение от 14 хил. спрямо предходната седмица и е задминал очакванията за резултат от 195 хил. броя.
*Към 17:24 ч. българско време