Водещите индекси на Wall Street продължават печелившата си серия и във вторник на фона на надеждите за постигане на мир в Украйна и движението по ключови нива на облигационния пазар, съобщава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average напредна с 338 пункта или близо процент. От своя страна широкият показател S&P 500 прибави 1,2%, а технологичният Nasdaq Composite 1,8%. Това е четвърта поредна серия на ръстове за Dow и S&P 500.
Акциите в автомобилния сектор бяха едни от най-големите печеливши във вторник, като тези на Ford и GM поскъпнаха със съответно 6,5% и 4,6%. По-добро представяне отчете и сегментът на пътуванията: Caesar’s Entertainment и American Airlines напреднаха с 5,7% и 5%.
При технологиите книжата на Netflix поскъпнаха с 3,5%, а тези на Snap с 4,5%. Акциите на Apple пък поскъпнаха с 1,9%, а пазарната капитализация на технологичния гигант достига вече 2,92 трлн. долара.
Трейдърите продължават да наблюдават отблизо и пазара на облигации, където доходността по 5-годишните американски държавни ценни книжа (2,495%) се задържа приблизително наравно с тази по 30-годишните (2,5%), като преди това бе дори по-висока.
В същото време спредът между доходността на 2-годишните (2,367%) и 10-годишните облигации (2,391%) – по-предсказуем за евентуална рецесия индикатор, се доближи опасно близо до инверсия. Според някои наблюдатели кривата се е обърнала, но според изчисления на CNBC технически това не е станало.
И макар този показател успешно да е предсказвал рецесии в миналото, то може да мине повече от година, преди такава да настъпи.
Нарастващите надежди за скорошно примирие в Украйна изглежда подпомогнаха инвеститорското настроение във вторник. Руският заместник-министър на отбраната Александър Фомин заяви по-рано през деня, че страната „драстично“ ще намали военната си активност край украинската столица Киев.
Въпреки това обаче и двете страни подчертаха през последните дни, че не се намират близо до постигане на сделка.
На стоковите пазари цената на фючърсите на американския лек суров петрол за кратко падна под 100 долара за барел, преди да се върне на равнище от 105,05 долара за барел в края на търговията в САЩ. Това обаче е спад от 0,9%.
Международният бенчмарк Брент също поевтиня с 1,3% до 111,06 долара за барел.
Златото от своя страна също е на червено за деня със спад в цената от 1% до 1924 долара за тройунция.
При отделните акции тези на спедиторската фирма FedEx поскъпнаха с 3,7%, след като компанията обяви, че основателят ѝ Фред Смит ще се оттегли от поста на главен изпълнителен директор на 1 юни и ще бъде незабавно заменен на поста.
Гигантът в здравеопазването UnitedHealth Group обяви сделка за покупката на LHC Group на цена от 170 долара за акция, което изпрати цената на книжата на по-малката компания нагоре с 5,9%.