Щатските индекси започват последната сесия за седмицата с ръстове, като показателят S&P 500 се насочва към втора поредна седмица на повишения, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average записва ръст от 234,27 пункта, или 0,67%, до ниво от 34 942,21 пункта.
Технологичният показател Nasdaq Composite напредва с 0,14 на сто до 14 211,81 пункта.
Широкият измерител S&P 500 отчита повишение с 0,56% до 4545,49 пункта.
И трите индекса са се устремили към положителен край на седмицата, като увеличението за Dow към момента възлиза на 0,5%, за S&P 500 то е 1,8%, а за Nasdaq – 2,2 на сто.
Възстановяването на борсовите показатели се случва на фона на продължаващата война в Украйна и на новите санкции, които Вашингтон наложи в четвъртък на Москва. Инвеститорите се подготвят за допълнителни увеличения на лихвите от страна на Федералния резерв, който сигнализира, че значително ще затегне своята парична политика и ще ускори приключването на пандемичната извънредна програма за месечни покупки на активи.
„Акциите поскъпват въпреки опасенията за ястребовите настроения в рамките на Фед и стагфлацията, тъй като мнозина смятат, че няма алтернатива на акциите“, коментира Марк Хефеле, главен инвестиционен директор в UBS Global Wealth Management.
Председателят на Фед Джером Пауъл в понеделник обеща да действа твърдо срещу инфлацията. Неговите коментари бяха предшествани от решението на централната банка на САЩ от средата на миналата седмица да повиши лихвените проценти за първи път от 2018 г.
Пауъл отбеляза, че повишаването на лихвите може да премине от традиционните движения с четвърт процентен пункт към по-агресивни увеличения от половин процентен пункт, ако това е необходимо.
Това изказване накара трейдърите и инвеститорите на Wall Street да преразгледат в посока нагоре очакванията си за повишаването на лихвите, като финансови компании, в това число Goldman Sachs и Bank of America, сега очакват на следващите срещи на Федералната комисия по отворения пазар до края на годината повишенията да достигнат половин процентен пункт.
Оптимизмът сред инвеститорите беше повишен и от новите данни за безработицата в САЩ, публикувани в четвъртък. Броят на молбите за помощи при безработица в САЩ се свива до 53-годишно дъно. Първоначалните молби за помощи са намалели с 28 хил. до 187 хил. броя в седмицата до 19 март, показват данни на министерството на труда, публикувани в четвъртък. Това е най-ниското им ниво от 1969 г. насам.
щатски
Книжата на Meta поскъпват с над 1,9 на сто, след като стана ясно, че Европейският съюз (ЕС) и САЩ са постигнали временно споразумение за избягване на големи прекъсвания в трансатлантическите потоци от данни, които бяха изложени на риск заради решение на Съда на ЕС от 2020 г., което обезсили предишно споразумение, целящо балансиране на европейските опасения за неприкосновеността с мерките за следене на САЩ.
Цената на акциите на Apple нараства с 0,53% на фона на новината, че технологичният концерн работи по абонаментна услуга за покупки на iPhone и други хардуерни продукти - ход, който би могъл да направи притежанието на устройствата подобно на плащането на месечна такса за приложения.
Финансовите компании също отчитат добро представяне в началото на редовната търговия. Книжата на JPMorgan Chase и Bank of America поскъпват съответно с 1,24% и 2,12 на сто. Цената на акциите на Morgan Stanley и Goldman Sachs нараства съответно с 1,69% и 1,05 на сто.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа расте съответно до 2,486% и 2,628 на сто.
Доларовият индекс, отразяващ силата на американските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути, отчита спад в стойността от 0,19 на сто до 98,6 пункта.
При петролната търговия цената на сорт Брент се понижава с 1,57 на сто до 117,2 долара за барел, докато фючърсите върху американския лек петрол WTI поевтиняват с 1,41% до 110,8 долара за барел.
Златото поевтинява с 0,7 на сто до 1948,5 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 17:02 ч. българско време.