Водещите индекси на Wall Street започват борсовата сесия в четвъртък колебливо, макар и на зелена територия, на фона на увеличените лихви от Федералния резерв и поредното развитие на конфликта в Украйна, съобщава CNBC.
Широкият измерител S&P 500 напредва с близо 0,2%. От своя страна технологичният бенчмарк Nasdaq Composite остава без съществена промяна, а индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се покачва с 0,1%.
Кремъл попари надеждите за примирие след съобщенията за напредък в мирните преговори между Русия и Украйна. В сряда в. Financial Times съобщи, че двете страни са постигнали „значителен напредък“ по постигането на примирие и изтегляне на Русия от Украйна.
Пазарите бяха повлияни и от последното решение за паричната политика на Федералния резерв. Централната банка увеличи основната лихва за първи път от 2018 г., като сигнализира, че евентуално ще има още шест повишения тази година.
Фед значително увеличи прогнозите си за лихвени повишения и инфлация през 2022 г., но инвеститорите изглежда взеха това предвид като доказателство, че централната банка е взела насериозно покачването на цените.
По-рано в четвъртък бяха публикувани и актуалните данни за молбите за помощи при безработица в САЩ. Миналата седмица те са били общо 214 хил., което е по-малко от прогнозираните 220 хил. и по-малко от стойностите през предходната седмица.
На стоковите пазари цената на петрола отново расте осезаемо, като и двата сорта минават прага от 100 долара за барел. Фючърсите върху сорта Брент поскъпват с над 7% до 105 долара за барел, а тези върху американския лек суров петрол – с 6,9% до 101,58 долара за барел.
Златото на свой ред също поскъпва с 1,8% до 1944 долара за тройунция.
При американските държавни ценни книжа доходността по 10-годишните и 30-годишните облигации намалява до съответно 2,16% и 2,45%.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница конкурентни валути, се свива с 0,4% до 98,2 пункта.
*Информацията е актуална към 16:20 ч.