Водещите щатски индекси отбелязаха спадове във вторник, след като напрежението между Русия и Украйна нарасна и доведе до влошаване на пазарните настроения в началото на седмицата, пише CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отстъпи с 482,57 пункта, или 1,42%, до ниво от 33 596,61 пункта. Понижението бе предизвикано от поевтиняването на акциите на Home Depot, които изтриха 8,9% от капитализацията си въпреки добрите резултати във финансовия отчет на компанията. Това е четвърта поредна сесия на понижение за индекса.
Широкият измерител S&P 500 отстъпи с 1,01% до 4304,76 пункта и приключи сесията с над 10% разлика спрямо последното си рекордното равнище, което го изпраща на територията на корекцията.
Технологичният барометър Nasdaq Composite изтри 1,23% от стойността си, падайки до равнище от 13 381,52 пункта.
Във вторник американският президент Джо Байдън обяви санкциите, които САЩ ще наложат срещу последните ходове на Русия.
В понеделник руският президент Владимир Путин призна независимостта на самообявилите се "народни републики" в Донецк и Луганск. Освен това държавният обяви, че изпраща войски в двата района.
В отговор на тези ходове редица страни от Запада наложиха санкции. Великобритания наложи ограничения против пет руски банки и трима богаташи, а външните министри на Европейския съюз (ЕС) също се споразумяха за санкции.
"Ситуацията между Русия и Украйна продължава да е много непостоянна и напрежението все още е високо, и в краткосрочен план това ще продължи да е насрещен вятър за индексите", каза основателят на Sevens Report Том Есайе.
В неделя Байдън обяви, че "принципно" е съгласен да проведе среща с Путин с цел деескалация на напрежението. Прессекретарят на Белия дом Джен Псаки посочи, че такава среща ще се случи след дискусия между държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен и руския му колега Сергей Лавров.
Цената на петрола се увеличи, като американският суров петрол West Texas Intermediate поскъпна с 1,32% до 92,27 долара за барел.
Миналата седмица водещите индекси на Wall Street отново бяха на червена територия. Показателят Dow отстъпи с 1,9%, а барометрите S&P 500 и Nasdaq Composite загубиха съответно 1,6% и 1,8%.
Данните във вторник показаха, че потребителското доверие в САЩ се е влошило за втори пореден месец през февруари.
Инвеститорите следят и какви ще са следващите ходове на Федералния резерв, докато очакванията са централната банка да даде началото на серия от лихвени повишения, която ще започне следващия месец. Според инвеститорите имат 100-процентов шанс от лихвено повишение сред заседанието на Фед на 15-16 март, като повечето очаквания клонят към увеличение в размер на 25 базисни пункта, според инструмента FedWatch на CME.