Водещите индекси на Wall Street отбелязват ръстове в сряда, докато технологичният показател Nasdaq Composite напредва за четвърти пореден ден след публикуването на финансовия отчет на Alphabet, пише CNBC.
Индексът нараства с 0,67%, или 98,61 пункта, до 14 444,61 пункта.
Бенчмаркът Dow Jones Industrial Average добавя 0,07%, или 25,12 пункта, към стойността си до 35 430,36 пункта.
Широкият измерител S&P 500 напредва с 0,56%, или 25,4 пункта, до 4571,94 пункта.
Акциите на технологичните компании, които поведоха разпродажбите през януари, бяха двигател на тридневното възстановяване на индексите, докато инвеститорите се фокусират върху сезона на отчетите.
Компанията майка на Google Alphabet отчете четвърта поредна рекордна печалба през последното тримесечие на 2021 г. в размер на 20,6 млрд. долара. За цялата 2021 г. печалбата почти се е удвоила и е достигнала 76 млрд. долара, надминавайки очакванията на анализаторите за 72 млрд. долара. Акциите на компанията поскъпва с 8,43%.
Акциите на Advanced Micro Devices също поскъпват със 7,84% след силния отчет.
Ценните книжа на компанията майка на Facebook Meta Platforms добавят 0,99% към капитализацията си. Предстои по-късно в сряда да бъде публикуван отчетът на гиганта.
Акциите на Amazon добавят 0,16% към стойността си.
„Някои от технологичните компании понесоха силни загуби през януари, докато инвеститорите се опасяваха, че по-голямата доходност [върху щатските облигации] ще разкрие високите им оценки и ще увеличи разходите им“, каза главният инвестиционен директор в Sanctuary Wealth Джеф Килбърг. Според него след оттеглянето през януари от технологичните акции, сега инвеститорите търсят някои, понесли големи загуби миналия месец.
Ценните книжа на General Motors поевтиняват с 0,20% след като компанията отчете ниска печалба през тримесечието. Нетната печалба на компанията за четвъртото тримесечие достига 1,67 млрд. долара, а оперативната печалба - 2,8 млрд. долара.
Акциите на PayPal също изтриват 25,09% от капитализацията си, а тези на Starbucks – 1,90%.
Компанията за плащания е обработила разплащания за 340 млрд. долара през последното тримесечие на 2021 г., или с 23% повече спрямо година по-рано, докато услугата ѝ Venmo е обработила плащания за 61 млрд. долара.
Базираната в Калифорния компания е добавила 9,8 млн. нетни нови акаунти през последния отчетен период, включително 3,2 млн. профила от придобиването на Paidy – японска фирма, която закупи през септември.
В резултат на това общите приходи са се увеличили с 13% до 6,9 млрд. долара през четвъртото тримесечие на годишна база при 1,11 долара печалба на акция. И двата показателя се разминаха значително с прогнозите, което доведе и до понижението на цената на акциите й.
Броят на новооткритите работни места извън земеделието в САЩ неочаквано се е свил през януари, показаха данни, публикувани в сряда. Това е първото понижение от над година насам.
Новооткритите позиции в частния сектор в САЩ са намалели с 301 хил. броя през миналия месец, когато изглежда разпространението на омикрон щама е повлияло на пазара на труда в страната. За сравнение – прогнозите на Dow Jones бяха за ръст от 200 хил., а увеличението през декември - от 776 хил. броя. Това е първото обявено от института понижение от декември 2020 г.
"Пазарът отбеляза няколко силни дни“, каза главният инвестиционен стратег в Leuthold Group Джим Полсън. "Силните резултати карат все повече инвеститори да се замислят дали корекцията не е преминала и увеличава опасенията сред тях, че може да изпуснат ралито след корекцията“, допълни експертът.
Сезонът на отчетите продължава и в сряда, когато се очакват данните от Meta Platforms и Qualcomm.
Освен тях AbbVie, D.R. Horton и T-Mobile също ще публикуват своите резултати през последното тримесечие на 2021 г..
Вече над 36% от компаниите в S&P 500 са публикувалите отчетите си, а от тях над 78% са надминали очакванията на Wall Street.
"Въпреки че сезонът на отчетите започна с леко разочарование миналата седмица, той стана по-силен през последните дни“, каза Полсън.
Водещите индекси в САЩ отбелязват ръстове след един волатилен януари, предизвикан основно от промяната в паричната политика на Федералния резерв. Някои от представителите на банката обаче увериха, че не искат лихвените проценти да притесняват финансовите пазари и че малко от тях имат апетит за увеличение от 50 базисни пункта на лихвата.
*Към 17:05 ч. българско време