Водещите борсови индекси на Wall Street отбелязват ръстове в последния ден на януари, изпращайки едно динамично начало на 2022 г., пише CNBC.
Въпреки повишението широкият измерител S&P 500 обаче се насочва към най-лошия си месец от избухването на пандемията насам. Показателят нараства с 0,56%, или 24,28 пункта, до 4456,67 пункта.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се повишава с 0,05%, или 16,75 пункта, до 34 742,22 пункта.
Технологичният бенчмарк Nasdaq Composite добавя 1,58%, или 217,99 пункта към стойността си, достигайки 13 988,56 пункта.
Ръстовете на пазара са отбелязани след месец, изпълнен с волатилност, който започна с разпродажби на рискови активи, докато инвеститорите се подготвяха за затягане на паричната политика на Фед. В понеделник поскъпването на акциите на технолохичните компании спомогна за ръста на индекса Nasdaq.
Акциите на Netflix и Spotify поскъпват със съответно 8,16% и 10,41%, след като банката Citi ревизира прогнозите си за компаниите в положителна посока.
Ценните книжа на Tesla добавят 7,15% към капитализацията си. Банката Credit Suisse повиши прогнозите си за акциите на производителя на електромобили. Повишение отчитат и книжата на други производители на електрически автомобили – акциите на Rivian и Lucid добавят съответно 9,10% и 6,04% към стойността си, а тези на Lordstown Motors – 18,86 на сто.
Акциите на Caterpillar обаче поевтиняват с 0,57%. Причина за това е, че Credit Suisse понижи прогнозите си за цената на книжата на компанията. Ценните книжа на Walgreens и на Travelers Companies изтриват съответно 2,04% и 1,03% от капизалитацията си.
Новата година започна мрачно за индексите на Wall Street. Широкият показател S&P 500 се насочва към най-лошия си месец от избухването на пандемията, докато инвеститорите се притесняват за покачването на цените, проблемите със снабдителните вериги и предстоящите лихвени повишения на Фед.
Показателят се доближава до територията на корекция със спад от над 8% спрямо най-високото си ниво, постигнато в рамките на деня. За целия януари индексът отбелязва спад от 7%, докато технологичният показател Nasdaq Composite е с 15% под рекордното си равнище, достигнато през ноември, и отбелязва понижение от 11% през януари. Индексът Dow се насочва към най-лошия си месец от октомври 2020 г. със спад от около 4% през януари, докато малкият бенчмарк Russell 2000 се намира в мечи пазар.
"Всичко това донякъде води до допълнителна волатилност на пазара, докато инвеститорите все още осмислят този преходен период“, каза главният инвестиционен стратег в State Street Global Advisors Майкъл Арон. "От друга страна, икономиката би трябвало да продължи да се разширява, печалбата е добра. Това е достатъчно, за да поддържа пазарите, но мисля, че те се приспособяват към промяната в паричната, фискалната политика и в печалбата“, допълни експертът.
Тази седмица предстои да бъдат публикувани важни икономически данни, а освен тях водещи имена в технологиите ще публикуват финансовите си отчети, сред които Alphabet, Meta Platforms, Amazon и други.
Около една трета от компаниите в S&P 500 вече са обявили резултатите си през последното тримесечие на 2021 г. и 77% са надминали очакванията на пазара, според FactSet.
В петък ще бъдат публикувани данните за свободните работни места в САЩ извън земеделието. Икономистите, анкетирани от Dow Jones, очакват ръст от 178 хил. работни места, а безработицата да се задържи на ниво от 3,9 на сто.
Миналата седмица Федералният резерв на САЩ приключи двудневното си заседание, като сигнализира, че е вероятно да повиши лихвите в САЩ през март и потвърди плановете си да прекрати програмата за изкупуване на облигации същия месец.
"Комисията смята да повиши лихвата на заседанието през март", ако има условия за това, каза председателят на Фед Джером Пауъл на виртуална пресконференция след заседанието на централната банка.
„Сега, когато инфлацията е доста над 2%, а пазарът на труда е силен, Комисията очаква, че скоро ще е уместно да повиши целевия диапазон на федералната лихва“, съобщи Федералната комисия по отворения пазар (FOMC) в единодушно комюнике след края на двудневното заседание.
В същото време решението на Фед даде сигнал на пазарите за нещо повече, а именно за решения, взети на базата на данни, не на прогнози.
Предстои тази седмица Английската централна банка (АЦБ) и Европейската централна банка (ЕЦБ) да заседават и да вземат решение за паричната си политика. Очакванията са АЦБ да даде старт на серия от лихвени повишения, която да продължи през следващите няколко тримесечия. Ако това се случи, серията ще бъде първата такава от 2004 г. насам. В същото време очаквания за ЕЦБ масово са европейският регулатор да не промени възгледите си за забавянето на инфлацията.
* Към 17:41 ч. българско време