IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Със силен финален спринт Nasdaq навакса целодневното си изоставане

Инвеститорите трябва да се подготвят за волатилност в първите месеци на 2022 г., но един силен сезон на отчетите би могъл да подпомогне пазара

23:15 | 10.01.22 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

В началото на новата седмица на Wall Street технологичните акции отново пострадаха поради очакваното повишаване на лихвените проценти. В крайна сметка водещите индекси намалиха пониженията си, които надхвърляха 2%, тъй като се появиха купувачи, които притъпиха петдневната разпродажба - най-дългата серия от понижения от септември насам, предава Bloomberg.

Широкият бенчмарк S&P 500 се понижи леко, подкрепен от признаците, че в Ню Йорк омикрон може би е достигнал пика си. Технологичният бенчмарк Nasdaq 100 компенсира пониженията си след тежки разпродажби, които доведоха до спад на гиганти като Apple Inc. и Microsoft Corp. с цели 8,5 % под рекордите им от ноември. Инвеститорите са нащрек, тъй като Федералният резерв се готви да повиши лихвите, а възраждащият се вирус заплашва икономическия растеж. В понеделник Nasdaq 100 се понижи до най-ниското си ниво от средата на октомври, но в крайна сметка навакса голяма част от изоставането си и приключи с минимален ръст от 0,05% до 14492,83 пункта, докато доходността по десетгодишните американски държавни облигации се повиши до 1,8%.

Сините чипове поевтиняха значително в понеделник под влияние на слабостта в технологичния сектор. В крайна сметка обаче след силния финален спринт индустриалният индекс Dow Jones загуби 0,45% до 36 068 пункта. По-широкият индекс S&P 500 се понижи с 0,14% до 4670 пункта.

От една страна, технологичният сектор отбеляза силен ръст поради пандемията, а от друга, големият афинитет към технологиите доведе до висока пазарна капитализация на отделните компании, заяви пазарният експерт Андреас Липкоу от Comdirect. Това вече има отрицателен ефект върху целия пазар, когато курсовете падат и не могат да бъдат покрити от другите сектори.

Първата търговска седмица на 2022 г. вече беше много лоша за технологичните акции. Инвеститорите се опасяват, че по-високите лихвени проценти и съответно по-скъпото финансиране могат да забавят темпото на растеж в сектора. Сега те очакват с нетърпение данните за инфлацията, които се очакват в средата на седмицата. Ако инфлацията продължи да се ускорява, Федералният резерв на САЩ би трябвало отново да потвърди курса си на затягане на паричната политика. Някои членове на Фед наскоро също призоваха намаляването на баланса да започне сравнително скоро след първото повишаване на лихвените проценти. Икономистите на Goldman Sachs вече очакват Фед да извърши четири повишения на лихвените проценти през тази година, докато досега общото предположение беше за три.

Инвеститорите се подготвят за важна седмица с ключова информация за покачването на цените, както и за изказване на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, което предстои да се случи във вторник. Сезонът на отчетите също започва тази седмица. Очакванията са измерителят S&P 500 да нарасне с 21,7%, което би могло да е четвъртото поред тримесечно увеличение от над 20%, според FactSet.

Стратегът в Canaccord Genuity Тони Дуайер посочи, че инвеститорите трябва да се подготвят за волатилност в първите месеци на 2022 г., но един силен сезон на отчетите би могъл да подпомогне пазара.

"Инфлацията е по-висока от очакваното, Фед сигнализира за три покачвания на лихвите (пазарът започна да преценява и възможността от четвърто повишение), омикрон отново поставя под въпрос глобалния растеж и ограниченията във веригите на доставки продължават да са важен проблем“, написа Дуайер в бележка към клиенти.

„Въпреки че несигурността около тези значителни предизвикателства предизвика волатилност, като цяло пазарът се движи в посоката на [печалба на акция], която би трябвало да остане позитивна, докато достъпът до пари не бъде затворен заради затягането на Фед“, написа експертът.

В сряда трябва да бъде публикуван индексът на потребителските цени и очакванията са той да покаже покачване на цените от 7,1% на годишна база, според изчисленията на Dow Jones. Индексът на производствените цени, който измерва ценовите изменения в търговията на едро, е предвидено да бъде публикуван в четвъртък.

Във вторник се очаква изслушването на Пауъл за номинацията му за втори четиригодишен мандат начело на Фед. В четвъртък номинираната от американския президент Джо Байдън за заместник-управител на банката Лейл Брейнард също ще бъде изслушана. Възможно е и двете изслушвания да дадат ключова информация за бъдещето на паричната политика.

В петък JPMorgan Chase, Citigroup и Wells Fargo ще обявят резултатите си за тримесечието.

Сред индивидуалните акции в понеделник на преден план излязоха двамата разработчици на компютърни игри Zynga и Take-Two Interactive Software. Take-Two иска да придобие Zynga за 12,7 милиарда долара или 9,86 долара на акция. Покупната цена представлява 64% премия спрямо цената на затваряне в петък. Докато Zynga се изстреля с 45% в понеделник, Take-Two поевтинява с повече от 13%.

Nike е в долното дъно на Dow и загуби почти четири процента. Британската инвестиционна банка HSBC понижи оценката за акциите на производителя на спортни стоки от "купувай" на "задръж". Производствените проблеми във Виетнам би трябвало да са отминали, но ситуацията в световните вериги за доставки остава напрегната, пише анализаторът Ерван Рамбург. Освен това търсенето от страна на китайските клиенти вероятно ще остане вяло.

Цената на акциите на Nike беше повлияна и от предупреждението на Lululemon Athletica, според което продажбите и печалбата ѝ през четвъртото тримесечие вероятно ще бъдат в долната част на целевия диапазон заради свързаните с омикрон опасения. Акциите на Lululemon загубиха почти шест процента.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:55 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още