IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Инвеститорите се готвят за количествено затягане след последния протокол на Фед

Макар че Фед държи баланса си стабилен вече около три години, този път централната банка може би ще трябва да го свива по-агресивно

21:10 | 06.01.22 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Нов сигнал за ястребовите настроения на Федералния резерв свети все по-ярко за инвеститорите: количественото затягане.

Протоколът от срещата на Фед през декември, който бе публикуван в сряда, показа, че централните банкери са обсъждали свиване на цялостното притежание на активи от централната банка, както и повишаване на лихвените проценти по-рано от очакваното, за да се преодолее инфлацията. „Мнозина“ смятат, че подходящият темп за намаляване на баланса на Фед този път ще бъде по-бърз, коментира Ройтерс.

Инвеститорите казват, че ястребовият сигнал засилва убежденията на онези, които вярват, че централната банка ще трябва да действа по-решително, за да удържи инфлацията, и може да доведе до нови залози за по-висока доходност, докато в същото време разтърсва акциите на растежа и технологиите, които бяха двигател на борсовото рали миналата година.

„Има реален риск Фед тук да е твърде агресивен“, казва Скот Кимбал, съръководител на отдела за фиксирана доходност в САЩ в BMO Global Asset Management, който е намалил позициите си във високодоходни корпоративни облигации и частен дълг в края на миналата година заради убеждението, че ще се представят по-слабо с повишаването на лихвите.

„Ако Фед намалява присъствието си на пазара в същия момент, в който политиките му могат да задушат растежа, това е доста голям удар“, допълва той.

Акциите продължиха да поевтиняват след публикуването на протокола в сряда, водени от разпродаване на акции на растежа и технологиите. Доходността по облигациите се повиши, като тази по 10-годишните държавни ценни книжа стигна най-високото си ниво от април 2021 г.

По-високата доходност обикновено натежава на някои акции, особено при акции на растежа, защото заплашва да понижи стойността на бъдещата печалба.

Фед започна да намалява покупката на държавни ценни книжа за 120 млрд. долара месечно през ноември. Месец по-късно той заяви, че ще цели да приключи с тази стъпка до март, а не до средата на годината, а планът за увеличаване на основния лихвен процент показа по-агресивен подход, отколкото инвеститорите очакваха. Това накара някои да се чудят дали централната банка няма да започне обмислянето на директно свиване на баланса като друг инструмент за борба с ускоряващата се инфлация.

Председателят на Фед Джером Пауъл заяви след срещата през декември, че макар че централните банкери не са решили кога ще започне свиването на баланса, „именно това са решенията, които ще разглеждаме на следващите срещи“.

Някои анализатори очакваха хода. Анализатори в TD заявиха в своя бележка, че са заели къси позиции по 10-годишните реални лихви, тъй като пазарът започва да отразява в цените свиването на баланса. Според тях сегашното ниво на реалните лихви от почти -1% не е съвместимо с по-високите лихвени проценти на Фед и намаляващия баланс.

Кривата на доходността в САЩ в същото време се изглади след протокола от Фед, след като вървеше стръмно нагоре последните две сесии. Това показва, че инвеститорите се готвят за увеличение на лихвите, което повишава краткосрочните лихвени проценти.

Анализатори в Citi обаче казват, че ускорената времева линия на свиването на баланса може да доведе до нарастване на кривата в краткосрочен план, „тъй като дебатът за баланса спрямо темпа на увеличение на лихвите буди вълнение“.

Макар че Фед държи баланса си стабилен вече около три години, след като започна да го свива през 2014 г., нарастващите потребителски цени сега може да означават, че този път Фед ще трябва да бъде по-агресивен в намаляването на баланса, възлизащ на 8 трлн. долара.

След публикуването на протокола в сряда фючърсите върху основния лихвен процент оценяваха на около 80% шанса за увеличение от четвърт пр.п. през март.

„Фактът, че балансът е бил обсъждан, и то по-подробно, отколкото смятахме, подготвя пазара за възможни четири увеличения на лихвите тази година, може би започвайки от март“, казва Ким Рупърт, управляващ директор на отдела за глобален анализ по фиксирана доходност в Action Economics. “Те силно се страхуват инфлацията да не излезе извън контрол“.

Джейсън Уеър, партньор и главен инвестиционен директор за Albion Financial Group, вярва, че по-широките фондови пазари може все пак да вървят нагоре при по-ястребов Фед, но очаква повече волатилност и ротация при икономически чувствителните компании.

„Ще има някои промени под повърхността на индексите“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:19 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още