Щатските борсови индекси започнаха търговската сесия в четвъртък на зелено, след като Фед сигнализира, че ще започне агресивно редуциране на пандемичната програма за покупка на активи и очаква три покачвания на основната лихва през 2022 г., съобщи CNBC.
Бенчмаркът Dow Jones Industrial Average отбелязва ръст от 0,26%, или 91,86 пункта, до 36 019,29 пункта. Широкият измерител S&P 500 добавя 1,63% към стойността си, достигайки 4709,85 пункта, а технологичният показател Nasdaq нараства с 0,07%, или 10,53 пункта, до 15 576,11 пункта.
Индексите бяха на червена територия по време на редовната търговска сесия в сряда, но отбелязаха ръстове преди пресконференцията на гуверньора на Фед Джером Пауъл. Индексът Dow добави 383 пункта, докато показателят S&P 500 нарасна с 1,63%. Технологичният бенчмарк Nasdaq Composite отбеляза ръст от 2,15%.
В четвъртък акциите на компаниите, които се представиха добре в сряда, повеждат печелившите. Ценните книжа на банките също отбелязват ръстове в цената си, като тези на JPMorgan Chase, Citigroup и Bank of America поскъпват с по около 1%.
При транспорта Delta Air Lines обяви, че очаква печалба от 200 млн. долара през четвъртото тримесечие на 2021 г., докато предишната прогноза бе за загуба. Акциите на компанията поскъпнаха с 2,2% след новината.
По-рано в четвъртък Английската централна банка реши да повиши лихвения си процент с 15 базисни пункта до 0,25%. От своя страна Европейската централна банка (ЕЦБ) обяви, че ще остави без промяна основните си лихвени проценти.
След новините от Фед играчите на пазара завишиха собствените си очаквания за увеличение на лихвите.
„Фактът, че Kомисията по откритите пазари призна новите варианти на коровируса за заплаха за икономическото възстановяване, коeто би моглo да промени възходящия ход на политиките, заедно с оптимистичния тон на Джером Пауъл помогнаха да започне рали от облекчение, тъй като заседанието на Фед бе прието като недотолкова „ястребово“**, колкото се очакваше“, посочва Том Есайе от Sevens Report в своя бележка.
„Идеята, че ускоряващата се инфлация ще е временна, най-после бе отхвърлена от Фед и последните промени в политиката отразяват една комисия, която не иска да изпусне влака”, посочва старши инветиционният стратег в Allianz Investment Management Чарли Райпли.
* Към 17:03 ч. българско време
**Централните банкери, които смятат, че инфлацията е много по-голям бич за икономиката от бавния ръст и следователно рядко гласуват за намаление на лихвените проценти, носят нарицателното "ястреби", а тези, които са предразположени да гласуват за намаляване на лихвените проценти и за стимулиране на икономиката, са „гълъби“ - б. а.