Водещите индекси на Wall Street завършват борсовата сесия във вторник с понижения в очакване на ключовото решение на Федералния резерв за паричната политика в сряда. В същото време нови данни за инфлацията показват продължаващо увеличение на цените, съобщава CNBC.
Широкият измерител S&P 500 изтри 0,8%, а технологичният Nasdaq Composite 1,1%. От своя страна индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се раздели с повече от 100 пункта (0,3%).
Едни от най-губещите компании във вторник бяха технологичните имена, въпреки че успяха да изтрият част от загубите следобеда. Акциите на Microsoft поевтиняха с 3,3%, а тези на Adobe с 6,6%.
При автомобилопроизводителите също налице бяха понижения. Книжата на Ford изтриха 1,9% след новината, че до 2030 г. Toyota ще инвестира 35 млрд. долара в задвижвани с батерии превозни средства – сектор, където Ford иска да се наложи като лидер.
Книжата на Tesla изтриха 0,8% от цената си, след като изпълнителният директор Илон Мъск обяви, че продал акции на компанията за 906,5 млн. долара.
В същото време акциите на водещите банки в САЩ отбелязаха ръстове. Тези на Goldman Sachs поскъпнаха с 1,1%, а на JPMorgan Chase с 0,8%.
Върху пазарите ефект оказаха данните за индекса на производствените цени за ноември, според който налице е годишно увеличение от 9,6% - най-бързия темп в историята.
Стойностите бяха обявени само ден преди да стане ясно поредното решение за паричната политика на Федералния резерв в сряда. Централната банка също така трябва да публикува и прогнози за икономиката, инфлацията и лихвените проценти.
По отношение на коронакризата във вторник от Pfizer обявиха, че медикаментът за лечение на хора с COVID се е доказал като ефективен при финални тестове, включително и срещу новия омикрон вариант. Въпреки това от Световната здравна организация (СЗО) предупредиха, че новият вариант изглежда се разпространява по-бързо от предишните щамове.
Вторнишките разпродажби са втора поредна сесия на понижения за Wall Street. Въпреки това водещите индекси остават близо до последните си рекорди. S&P 500 е на приблизително 1,6% от рекорда си от 22 ноември, а Dow е на 2,5% под своя. Nasdaq пък се намира на 5%.
При американските държавни ценни книжа доходността по 10-годишните и 30-годишните облигации расте леко до съответно 1,438% и 1,823%.
Доларовият индекс от своя страна също расте с 0,3% до 96,57 пункта.
На стоковите пазари цената на петрола поевтинява с по над процент и за двата водещи сорта. Фючърсите върху международния бенчмарк Брент изтриват 1,3% от цената си до 73,41 долара за барел, а тези върху американския лек суров петрол поевтиняват с 1,2% до 70,44 долара за барел.
Златото също поевтинява с близо процент до 1771,4 долара за тройунция.