Индексите на щатските фондови борси продължават възхода си и във вторник сутринта, възстановявайки се от спадовете миналата седмица, на фона на затихващи страхове от влиянието на омикрон варианта на коронавируса, пише CNBC.
Индексът Dow Jones Industrial Average нараства с 474,77 пункта, или 1,35%, достигайки 35 7601,80 пункта. Широкият измерител S&P 500 добави 78,20 пункта към стойността си (1,70%) до 4669,87 пункта, а технологичният показател Nasdaq също отчете ръст в размер на 395,22 пункта, или 2,60%, до 15 620,37 пункта.
"Със сигурност пазарът – и тази сутрин е още една индикация за това – вече гледа отвъд омикрон варианта на коронавируса като на нещо, което ще забави иконономическата активност, но все още не сме изцяло извън пандемията“, коментира изпълнителният директор на Goldman Sachs Дейвид Соломон, цитиран от CNBC.
Сред поскъпващите в началото на сесията са акциите на производителите на чипове. Книжата на Intel увеличават цената си с 6%, а тези на NVIDIA поскъпват с над 2 на сто след новините, че Intel планира да листне Mobileye, Mobileye, която се занимава с разработването на технология за автономни автомобили, към средата на 2022 г.
Акциите на казината също печелят позиции, като тези на Las Vegas Sands поскъпват с над 2%. Круизните линии също са сред печелившите от ентусиазма, че омикрон вариантът може да е по-лека заплаха от първоначалните очаквания. Акциите на Norwegian Cruise Line Holdings добавят около 3% към стойността си.
Цената на книжата на гиганта Apple бележи ръст от близо 2%, след като Morgan Stanley запази рейтинга им, но повиши очакванията си за цената до 200 долара. Като причина за това бяха посочени плановете на компанията в сферата на технологиите за добавена и виртуална реалност.
Акциите на Tesla поскъпват с близо 4% въпреки новините, че компанията трябва да смени камерите в три от своите модели. Според UBS производителят на електрически автомобили ще бъде водеща сила в индустрията, като завиши своя ценови таргет.
Така във вторник сутринта продължава възходът, започнал по време на търговската сесия в понеделник. Тогава индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average успя да изтрие предходните загуби с ръст от близо 650 пункта (1,9%). От своя страна широкият измерител S&P 500 напредна с 1,2% в понеделник, а технологичният бенчмарк Nasdaq Composite - с 0,9%.
„Стихващите страхове от омикрон дават възможност на инвеститорите да се подготвят за следващите по-агресивни ходове на Фед“, каза старши анализаторът на финансовите пазари в City Index Фиона Синкота. „Пазарите намаляват потенциалната щета върху икономиката, която омикрон може да причини, след като първите данни за щама показват, че той не е толкова сериозен“, допълва Синкота.
Инвеститорите залагат на това, че новият вариант на коронавируса може да доведе до по-леко заболяване от очакваното. Главният медицински съветник в Белия дом д-р Антъни Фаучи заяви в неделя, че първоначалните данни за новия вариант са „обнадеждаващи“, макар че предупреди, че е необходима още информация, за да се разбере напълно омикрон вариантът.
Междувременно пазарите преценяват и вероятността Фед да повиши лихвите по-рано от очакваното.
Изказвания от представители на централната банка предполагат, че е възможно финансовата институция да удвои намаляването в покупките на облигации на 30 млрд. долара месечно. Това се очаква да стане ясно на предстоящото събрание следващата седмица.
"След спадовете от предходната седмица, инвеститорите са на нещо като кръстопът“, каза управляващият търговски директор в E-Trade Financial Kрис Ларкин. „От една страна омикрон може да е по-малка заплаха, но от друга, Фед може да забърза затягането, затова може да видим и някои размествания на пазара“, каза Ларкин.
Вниманието на играчите на пазара ще се насочи и към данните за инфлацията, които предстои да бъдат публикувани по-късно тази седмица. Индексът на потребителските цени, който се очаква да е по-висок спрямо миналия месец, може да се превърне в причината, поради която Фед по-рано да затегне политиките си.
*Към 17:10 ч. българско време