Водещите индекси на Wall Street не успяват да запазят темпа на възстановяване от понеделник, съобщава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average изтрива над 250 пункта (0,7%), дърпан надолу от акциите на American Express и Coca-Cola. От своя страна широкият измерител S&P 500 се понижава с 0,4%, а технологичният Nasdaq Composite само успява да се пребори за ръст от 0,1%. Бенчмаркът на компаниите с по-малка пазарна капитализация Russell 2000 се свива с 0,7%.
Днешното обръщане на тенденцията е факт, след като изпълнителният директор на Moderna Стефан Бансел предупреди, че очаква съществуващите ваксини да бъдат по-малко ефективни срещу новия вариант на коронавируса. Акциите на компанията поевтиняват със 7,4%.
Отделно, от Regeneron посочиха също, че ефективността на препарата им за антитела може да е с по-ниска ефективност спрямо омикрон. Книжата на компанията се свиват с 0,2%.
Акциите в туристическия сектор, който поведе спадовете в петък, понесоха пореден удар във вторник. Тези на Expedia Group поевтиняват с 2,6%, на Norwegian Cruise Line Holdings - с 3%, а на American Airlines - с 2,4%.
Обратно, ръстове записват компаниите, печелещи от оставането на хората у дома – акциите на Netflix поскъпват с 1,6%, тези на Apple - с 2%, а на Tesla - с 2,5%.
Доходността по американските държавни ценни книжа се понижава във вторник. Тази по 10-годишните облигации достига 1,432%, а по 30-годишните е 1,809%.
Доларовият индекс се свива също с 0,7% до 95,64 пункта.
Върху пазарите по-късно днес се очаква ефект да има и редовното изказване на управителя на Федералния резерв Джером Пауъл пред Сената. Очаква се той да каже, че омикрон представлява риск за заетостта и икономическата активност.
Междувременно индексът на волатилността на CBOE се понижава в понеделник с близо 9%, достигайки равнище от 25 пункта. Измерителят напредна с 10 пункта до над 28 пункта в петък.
На стоковите пазари цената на петрола се понижава осезаемо. Фючърсите върху международния бенчмарк Брент изтриват 3,4% от стойността си до 70,91 долара за барел, а тези върху американския лек суров петрол – 3,5% до 67,53 долара за барел.
Златото обаче поскъпва с близо 1,2% до 1806 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 17:10 ч.