Щатските борсови индекси започват сесията без единна посока, докато инвеститорите продължават да наблюдават влиянието на ускоряващата се инфлация върху икономиката на САЩ, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average напредва с 0,25% до 36 190,73 пункта.
Широкият измерител S&P 500 отчита ръст от 0,12 на сто до 4688,52 пункта.
Технологичният показател Nasdaq Composite се понижава с 0,06% до 15 851,04 пункта.
Инвеститорите обърнаха внимание на коментарите на финансовият министър на САЩ Джанет Йелън, според която контролът на Covid-19 в страната е ключът към облекчаване на инфлацията. „Важно е да осъзнаем, че причината за тази инфлация е пандемията“, посочи Йелън в интервю за CBS от неделя. „Ако искаме да намалим инфлацията, мисля, че напредъкът срещу пандемията е най-важното нещо, което можем да направим“, посочва тя.
Миналата седмица американското министерство на труда публикува новите данни за потребителските цени през октомври. През миналия месец цените нарастват с 6,2% на годишна база, като това е най-голямото ускорение на инфлацията от 1990 г. насам.
Във фокуса на трейдърите попадна и словесната битка между ръководителя на Tesla Илон Мъск и Бърни Сандърс в Twitter. 80-годишният Сандърс, който безуспешно се бори за президентската номинация на Демократическата партия през 2016 и 2020 г., написа в Twitter, че „трябва да изискваме изключително богатите да изплатят справедливия си дял“ от данъчните си задължения. Мъск, чието състояние от 286 млрд. долара го превърна в мишена за привържениците на данъка върху богатството, отговори с остра язвителност: „Продължавам да забравям, че все още си жив“.
Акциите на Tesla поевтиняват с над 4 на сто.
щатски
Инвеститорите очакват новите данни за потребителските разходи и продажбите на дребно, които се очаква да бъдат обявени през тази седмица.
По-рано министерството на труда обяви, че рекордните 4,4 млн. работници са напуснали работа през септември, основно поради факта, че са намерили по-добре платени длъжности.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните американските държавни ценни книжа расте до 1,60%.
Доларовият индекс отчита отчита ръст от 0,05% до 95,18 пункта.
На петролните пазари цената на сорт Брент се понижава с 1,67% до 80,80 долара за барел, докато фючърсите върху американския лек суров петрол WTI поевтиняват с 1,65% до 79,46 долара за барел.
Цената на златото се понижава с 0,2% до 1865 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 17:33 ч. българско време.
преди 3 години https://***.youtube.com/watch?v=LgsQ-3C36ow отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Game overhttps://en.wikipedia.org/wiki/Real_interest_rate#/media/File:Inflation-Indexed_Government_Bond_Yield.png отговор Сигнализирай за неуместен коментар