Когато Джо Байдън се върна в сряда вечерта от срещата на върха за климата в Глазгоу в САЩ, ситуацията за американския президент бе драстично променена. Единадесет месеца след като встъпи в длъжност, той трябва да се преориентира.
От една страна, Федералният резерв на САЩ инициира обрат в паричната политика – с обявяването си, че в края на ноември ще ограничи покупките на облигации, особено държавни облигации, за да ограничи обема с 15 млрд. долара на месец. Ако продължи по този начин, политиката на отворения пазар ще приключи през юни 2022 г. - и лихвените проценти може да се повишат от нулата за първи път през есента.
Вторият повратен момент в живота на 78-годишния Байдън в Белия дом се отнася до срама на неговите демократи във Вирджиния. Там съпартиецът му Тери МакОлиф загуби на губернаторските избори срещу републиканеца Глен Йънгкин. Това е ясен сигнал за събуждане преди изборите за Конгрес през 2022 г.
Причината за изборната загуба се дължи и на правителствената криза във Вашингтон, която даде на републиканците неочакван възход. Ако демократите не излязат скоро с мобилизираща тема, ще загубят трудно спечеленото мнозинство в Конгреса през следващата година.
Мижавата равносметка на успехите на Байдън оставя своя отпечатък в тези избори. В момента републиканската опозиция дори не трябва да полага сериозни усилия, хаотичният образ на демократите е най-добрата помощ в кампанията им. Едва през тази седмица Конгресът на САЩ отложи ново гласуване за пакета за два трилиона долара. Колкото по-дълго продължава спорът на Капитолийския хълм, толкова по-неудобна е ситуацията за Байдън.
Последните четири месеца напълно промениха неговото президентство: носителят на надежда, който обеща ново начало след Доналд Тръмп, се превърна в президент на разочарованието. Всеки предшественик в Белия дом трябваше да се бори с кризи, но най-големият проблем на Байдън е загубата на доверие.
Първите леви лагери, които помогнаха на Байдън да спечели през 2020 г., се отвръщат от него с разочарование. Байдън беше обещал голямото преразпределение. Неговите визии обаче бяха смазани в Конгреса.
Арогантността не печели избори
Изборите във Вирджиния ще възобновят битката за посока в самата демократична партия. Прекалено плахи ли са демократите – или са твърде леви и вече не разбират своя електорат?
Партията трябва да намери отговорите за себе си, но вместо това влезе в предизборната кампания във Вирджиния с арогантност. Вълнуващите дебати за расизма и училищата бяха подминати с лека ръка, вместо това демократите разчитаха на това да сочат врага - Доналд Тръмп. Това вече не е достатъчно.
Те се провалят в решаващ момент. Вярно е, че демократите прекараха пакета за 2 трлн. долара за Covid-19 през Конгреса през март. В резултат на това американската икономика се възстановява по-бързо от всяка друга индустриализирана страна.
Но това беше временна спешна програма, ефектът от която вече отшумява. Сега планираните 3 трлн. долара за инфраструктура, климат и социални въпроси са единственият шанс на Байдън да инициира възможен обрат. След това времевият прозорец за големи политически проекти ще се затвори и предизборната кампания за Конгрес ще засенчи всичко.
America is back е мъртва
Но имиджът на Байдън пострада и в чужбина. Неговата мантра America is back („Америка се завърна“), даже може да се каже, че така шумно рекламираното завръщане на САЩ беше измамнически етикет.
Наистина е голяма крачка напред, че правителството на САЩ изглежда по-професионално и конструктивно на световната сцена, отколкото при управлението на Тръмп. Но партньорите на Запад с основание са скептични, че Байдън може да бъде човекът на новите начала, за който мнозина го смятаха - и за какъвто той самият се представяше.
Възможно е съвременните САЩ да познават само две агрегатни състояния: популизъм а ла Тръмп или безсилна администрация като на Байдън. Без разумно мнозинство в Конгреса едва ли може да се направи нещо, но това е само част от проблема.
Ако демократите искат да вдъхновяват отново, независимо дали у дома или в международен план, ще трябва да свършат много неща за убеждаването на хората. За това, че все още си струва да се вярва в партията - и в Байдън като президент.
преди 3 години Е уж тъй, пък не успяха да вкарат вчера свой губернатор на изборите във Вирджиния... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години имиджа на тоя е като меча му ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години хаха ... "Клинтън беше последния що годе читав!"...... типично в твоя стил . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години последните няколко президента са абсолютни кукли на конци... от зле по зле стават нещата там! ... може би Клинтън беше последния що годе читав! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Тоя жалък и стар kpeтино е най-голямата антиреклама за така наречените демократи в историята им. Не че има значение, "демократите" ще фалшифицират и следващите избори, както предните. И 90% от реалния вот да вземе Тръмп, тия пак ще си вкарат в Белия дом който си решат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар