IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Как САЩ смятат да ограничат емисиите метан?

Големите газови и петролни сондажи ще бъдат следени стриктно за течове на опасния газ

16:26 | 03.11.21 г. 4
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Световните лидери обявиха нова инициатива за ограничаване на ръста на глобалните температури - намаляване на емисиите от метан. Към новия пакт се присъединяват 103 държави и макар и да липсват големите замърсители Китай, Индия и Русия, това е една добра стъпка.

Глобалният метанов пакт предвижда намаляване на емисиите с 30% до 2030 година спрямо нивата от 2020 година. Метанът е вторият най-опасен газ за атмосферата след въглеродния диоксид. Само неговото намаление ще допринесе за ограничаване на затоплянето с около 0,3°С до 2050 година. И тъй като светът все още не може да се разбере за намаляването на въглеродните емисии, сега надеждите за ограничаване на температурите е метанът.

Как предвижда да го направи един от инициаторите на идеята - САЩ? Плановете предвиждат на първо време операторите на петролните и газовите съоръжения да действат по-активно в откриване и предотвратяване на течове. Метанът е без цвят и мирис и често се случва изтичането да остане незабелязано и тези съоръжения допринасят за около 1/3 от емисиите на метан на САЩ, посочва Ройтерс.

Новите изисквания предвиждат компаниите да следят 300 хил. от техните най-големи кладенци и находища на всеки три месеца, забрана да се изхвърля метанът като вторичен продукт от преработката на петрола директно в атмосферата, както и модернизиране на съоръжения за съхранение на изкопаемите горива, компресорни станции и пневматични помпи.

По-малките блокове и находища ще бъдат изключени на този етап от инициативата.

Очаква се тези правила да влязат в сила от 2023 година и да допринесат за намалението на емисиите метан със 74% спрямо нивата от 2005 година до 2035 година. Това е количество, което се равнява на емитирането от всички автомобили и самолети в страната през 2019 година.

Досега САЩ не са прилагали мерки за ограничаване на метана, освен изискването на администрацията на Барак Обама, въведено през 2016 година, което ограничава емисиите от новата петролна и газова инфраструктура.

Според представителите на индустрията тези правила ще доведат до "значителни нови разходи". BP, която търси начини да подобри имиджа си и инвестира активно в зелени проекти, обаче аплодира предложението.

Базираната във Вашингтон екологична групировка Earthworks също определя тези нови правила като "положителна стъпка", но настоява всички блокове в страната да бъдат обхванати от инициативата. От петролната и газовата индустрия в САЩ обаче настояват, че това ще бъде свързано със значително увеличение на разходите.

Американската Агенция за защита на околната среда отбелязват, че ще направят ревизия на тези предложения през следващата година. Обсъждат се варианти да бъдат включени и изоставени проекти за добив на петрол и природен газ, които също са източник на метан.

Стратегията на администрацията на Джо Байдън ще включи и намаляване на метановите емисии от газопроводите. Това означава, че 643 хил. километра от оставената досега извън регулация инфраструктура ще трябва да бъде следена стриктно.

Предвидени са и доброволни мерки от страна на селското стопанство.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:27 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 4 rate down comment 0
дядя Вова
преди 3 години
Как САЩ смятат да ограничат емисиите метан? == Работническо дело
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 0
aldy
преди 3 години
Простотиите им нямат край. В "Парижкото съглашение" нямаше и дума за СО2 и парникови газове, за метан пък съвсем. Започнаха да си насосват измислени причини, за да тормозят другите страни. Само Путин им се изсмя и рече, че Рашата трябва да събира еко данък от другите, защото е най-напред в материала. РФ произвежда над 40% от електроенергията с АЕЦ и ВЕЦ, признати за екологични. Тук изобщо не са включени газовите ТЕЦ. РФ има огромни площи от гори, които са истински зелени бели дробове на планетата. А ОНИЯ наглеци се репчат да плаща, че нямала "достатъчно" ветрени мелници и фотоволтаици за лунна светлина. И получиха неприлична комбинация от пръсти. Напълно заслужено.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 3
Pyramid
преди 3 години
САЩ биха могли рязко да свият изпускането на метан, АКО започнат да използват мултиплексирано сондиране, за съществуването на метод за което, не е да не бяха информирани многократно. Разбира се, ТЕ НЕ ЗНАЯТ кое, защо и как да сторят и, засега, опитват с единствения, познат им способ: Мачкането на своите, доказали се като такива, васали. На печелившите- честито.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 2
analog
преди 3 години
Група вдетинени марксисти обричат народите си на бедност и глад докато Путин и Си гръмогласно се смеят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още