Водещите показатели на Wall Street започват борсовата сесия в петък на зелено на фона на сигналите за евентуално засилване на ваксинационната кампания в САЩ.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average напредна по-рано със 130 пункта, но впоследствие изтри преднината до едва седем пункта. Ако успее да се задържи на положителна територия, това ще сложи край на четиридневната му губеща серия.
Широкият измерител S&P 500 се повишава с 0,2%, а технологичният бенчмарк Nasdaq Composite напредва с 0,5%.
През по-кратката празнична седмица (понеделник бе неработен ден в САЩ) Dow е надолу с 1% и е напът да запише втората си отрицателна седмица поред, съобщава CNBC. От своя страна S&P 500 изтрива 0,5%, а Nasdaq Composite 0,2%.
Индексите обаче остават близо до абсолютните си рекорди. Dow е с 2% под върховото си представяне, а Nasdaq и S&P - под 1%.
Американският президент Джо Байдън втвърди позицията си по отношение на ваксините и в четвъртък представи план за задължителното ваксиниране на милиони американци. Федералните служители ще бъдат задължени да се ваксинират. Байдън също така поиска министерството на труда да задължи работодатели с над 100 служители също да направят ваксините задължителни или да изискват тестове всяка седмица.
В четвъртък Байдън и китайския му колега Си Дзинпин проведоха първия си телефонен разговор от над седем месеца в четвъртък, обсъждайки необходимостта да се избегне възможността конкуренцията между двете най-големи икономики в света да се превърне в конфликт.
След едва втория телефонен разговор между лидерите, откакто Байдън встъпи в длъжност, американската страна заяви, че „скоро ще има доказателства“ относно това дали застоят в отношенията между свръхсилите, които са в най-ниската си точка от десетилетия, може да бъде прекъснат.
При американските държавни ценни книжа доходността по 10-годишните и 30-годишните облигации остава до голяма степен без промяна на нива от 1,326% и 1,917%.
Доларовият индекс също не се променя, оставайки на ниво от 92,49 пункта.
На стоковите пазари цената на петрола расте осезаемо с по над 2% и за двата водещи сорта. Международният бенчмарк Брент поскъпва с 2,04% до 72,91 долара за барел, а сортът WTI с 2,36% до 69,75 долара за барел.
Златото обаче поевтинява с 0,3% до 1795,1 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 16:55 ч.