Американската икономика остава силна след разочароващия доклад за работните места през август, заяви президентът на САЩ Джо Байдън, посочвайки, че зад по-бавния темп на наемане на работници стоят опасенията около разпространието на по-заразния делта вариант на коронавируса.
„Това, което виждаме, е икономическо възстановяване, което е устойчиво и силно“, изтъква Байдън, визирайки собствените си политики, включително законопроекта за облекчаване на стойност 1,9 трилиона долара, съобщава Bloomberg.
По неговите думи мерките, които „предприехме досега, извадиха Америка от икономическото свободно падане.
„Ние прибавяме работни места, а не губим такива“, подчертава Байдън.
Министерството на труда съобщи по-рано, че темпът на наемане на нови работници в САЩ рязко се забавя през август, отчитайки най-слабия си ръст за последните седем месеца. Новосъздадените работни места извън земеделието са нараснали с 235 хил. миналия месец, което е значително под всички прогнози, показаха данни на министерството на труда от петък. В същото време данните за юли бяха ревизирани към повишение до 1,05 млн. работни места.
Нивото на безработица спада от 5,4 на сто до 5,2%.
Като допълнение към проблемите пред Байдън, сенаторът от Западна Вирджиния Джо Манчин - ключов умерен демократ – поиска в четвъртък „стратегическа пауза“ за икономическата програма на президента, визирайки подготвяния пакета на стойност 3,5 трилиона долара за данъци и социални разходи, който лидерите на неговата партия планират да прокарат през Конгреса тази есен.
Байдън призова Конгреса да приеме неговите планове за разходи и данъци, „за да можем да запазим историческата инерция, която изграждахме през последните седем месеца. Става въпрос за инвестиране в бъдещето на Америка, а не за краткосрочен стимул", подчертава държавният глава.
Той не споменава Манчин по име, но обвинява лобистите на големите корпорации и богатите за забавянето на напредъка по прокарването на законодателството, обещавайки да се бори с тях. Плановете му включват увеличаване на данъците за корпорациите и домакинствата, чиито годишни доходи надхвърлят 400 000 долара.
„Супер богатите пак ще разполагат със своите три жилище и след приемането на закона“, подчертава Байдън.
Според него, когато корпорациите и най-богатите започнат да плащат нужното, това ще помогне на милиони хора.
преди 3 години Църкате ли църкате ли, русо.фи.листични мишУета? Църкайте си. И бройте стотинките. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години ти верно си полу мозък .... къде видя да е загубила в Авганистан и Ирак? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Байдън каза - армията на САЩ си остава непобедима, въпреки Афганистан, Ирак, ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Блаженни са вярващите... но скоро ще се върнете към любимият си спорт: грабенето на дилижанси! отговор Сигнализирай за неуместен коментар