Китай отговаря за една трета от всички приходи от IPO сделки за първата половина на тази година, което е най-голям дял от всяка държава. Най-многото компании са от технологичния сектор, онлайн търговията и здравеопазването, а тенденцията не е нелогична предвид пандемията. Това коментира в интервю за Bloomberg TV Bulgaria Джулия Кацарова, финансов анализатор в "Експат Асет Мениджмънт”.
По думите ѝ ръстът на IPO-та на китайски компании в САЩ (36 само от началото на 2021 г.) се дължи на изключително благоприятни условия. Много стартъпи не могат да покрият условията за минимална рентабилност на борсата в Хонконг и поради тази причина се насочват към Америка, уточни тя.
„Лихвите са на рекордно ниски нива, което само по себе си дава по-големи оценъчни съотношения на компаниите, a по ранните инвеститори искат да се възползват от тези условия. Да не забравяме обилната ликвидност на финансовите пазари“, каза финансовият анализатор.
По думите ѝ трендът на наваксване от миналата година продължи и през 2021 г., но има притеснения за регулациите, които Китай започна да налага на своите компании, които искат да излязат на чуждестранните пазари. „Много компании решиха да преустановят своите планове за листинги на чуждестранни борси, най-вече в САЩ, тъй като все още регулаторната рамка не е ясна и има много несигурност. Можем да очакваме, че много компании или ще забавят листингите или ще ги отложат за следващата година“, каза Кацарова.
Целия разговор вижте на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.