IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Dow и S&P 500 регистрираха най-големите спадове от месец

Слабата търговия на дребно и Covid помрачиха настроението на Wall Street, 7-дневната честота на заразяване се е повишила до най-високото ниво от февруари

23:22 | 17.08.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: EPA/JUSTIN LANE</em></p>

Снимка: EPA/JUSTIN LANE

Сесията във вторник сложи край на серията към нови рекорди на борсите в САЩ. Изненадващо слабите данни от важния сектор на търговията на дребно и нарастващият брой случаи на коронавируса оказват натиск върху курсовете през целия ден. Водещият индекс Dow Jones Industrial, който достигна рекорден връх през последните няколко минути на търговията предния ден, загуби 0,8% до 35 343 пункта, предава dpa-AFX.

Широкият S&P 500, който също бе достигнал рекордно високо ниво в началото на седмицата, падна с 0,7% до 4448 ме пункта тра. За технологичния индекс Nasdaq 100 понижението бе най-силно - с 0,9% до 14 656 пункта. По този начин Dow и S&P 500 регистрираха най-големите спадове от месец и са на червено за първи път от шест сесии. 

Продажбите на дребно в САЩ, с изключение на променливите продажби на автомобили, намаляха през юли в сравнение с юни. Анализаторите, от друга страна, очакваха увеличение. Това обаче контрастира с неочаквано добрите данни от американската индустрия през юли. Стойността на покупките на дребно в страната се е понижила с 1,1% миналия месец. съобщават от Министерството на търговията на САЩ. От институцията са преразгледали в посока нагоре до 0,7% данните за ръста на продажбите на дребно през юни. Средната прогноза в допитване на Bloomberg беше за понижение с 0,3%. Като се изключат автомобилите, продажбите са се свили с 0,4% през юли.

Анализаторът Саймън Дийли от RBC посочи нарастващия брой на заразените с Covid-19 в САЩ като „котва“ за настроението на пазарите. 7-дневната честота се е повишила до най-високото ниво от началото на февруари поради заразния делта вариант. Затова инвеститорите играеха на сигурно и купуваха държавни облигации на САЩ.

Търгуваните в САЩ китайски акции отново бяха избягвани от инвеститорите. Властите в Пекин отново обявиха затягане на регулациите за технологичния сектор.

Nasdaq Golden Dragon China Index, който следи 98 от най-големите търгувани в САЩ китайски корпорации, се понижи във вторник с до 4,5 на сто. Причината – най-голямата китайска институция за пазарни регулации представи поредица нови правила, които целят да предотвратят нерегламентирана онлайн конкуренция.

Спадът във вторник се води от технологични гиганти като Alibaba Group Holding, JD.com и Baidu, всички от които поевтиняват с поне три процента. Председателят на Комисията по ценни книжа и борси на САЩ Гари Генслер издаде най-ясното си предупреждение досега за рисковете от инвестиране в китайски компании в понеделник.

Той призова служителите на SEC да "преустановят" одобряването на първичните публични предлагания на SPAC, които китайските компании използват, за да листнат акции в САЩ.

Фокусът след представянето на тримесечните данни за търговията на дребно беше върху акциите на големи търговски компании. В Dow акциите на Walmart се повишиха в течение на сесията 0,3 % до най -високото си ниво от края на 2020 г. След добро второ тримесечие компанията повиши целите си за цялата година. 

Реакцията при Home Depot изглеждаше различно, акциите се обезцениха с 4,3% до дъното на Dow. Веригата магазини за строителни материали отбеляза изненадващо значително увеличение на продажбите и печалбата през второто тримесечие, но сравнимият ръст на приходите на вътрешния пазар не отговаря на очакванията. Освен това ръководството реши да не дава прогнози за бизнеса до края на годината. Това натовари надолу и акциите на веригата магазини за строителни материали Lowe с 4,9%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:11 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още