Федералният резерв е напът да започне увеличаване на лихвените проценти през 2023 г., ако икономиката се представя така, както централната банка очаква. Това заяви заместник-управителят на Фед Ричард Кларида, цитиран от Bloomberg.
„Необходимите условия за увеличаване на целевия обхват на лихвата по федералните фондове ще бъдат изпълнени до края на 2022 г.“, коментира той в реч за уебинар на Института „Питърсън“.
От Фед вече посочиха, че ще запазят краткосрочните лихви близо до нулата, докато пазарът на труда не достигне максимална заетост и инфлацията не се ускори до 2% и е напът да надхвърли това ниво с малко. В икономическата прогноза, публикувана през юни, повечето очаквания са за две увеличения на лихвите до края на 2023 г.
Американската икономика се възстановява с бързи темпове след тежката 2020 г. Брутният вътрешен продукт на страната се повишава с 6,5% годишно през второто тримесечие, след като напредна с 6,3% през първото.
„Паричните и фискални политики, които сега са на лице, трябва да продължат да подкрепят силното разширение на икономическата активност, което се очаква тази година, въпреки че, очевидно, бързото разпространение на делта варианта сред значителна част от населението, което е неваксинирано, е очевиден риск за прогнозата“, каза Кларида.
По думите му дисбалансите между търсенето и доставките, които тласкат цените нагоре, се очаква да се разсеят с времето и очакванията за инфлацията да останат относително непроменени. Но той допълни, че според неговата прогноза рисковете за инфлацията са тя по-скоро да се ускори.
С отварянето на икономиката ръстът на цените напредна повече от очакванията на Фед и повечето частни анализатори. Индексът за разходите за лично потребление се повиши до 4% през юни на годишна основа.
Кларида посочи, че прогнозата му за увеличение на лихвите от 2023 г. е в унисон с целевите 2% инфлация на Фед, приета миналата година, която улавя реалността на експанзионистичната фискална политика.
Заместник-управителят не коментира продължаващия обществен дебат за това кога трябва да се започне с ограничаването на покупките на активи от Фед, посочвайки само, че въпросът ще продължи да се обсъжда и на идните срещи на ръководството.
Мандатът на Кларида изтича през януари. Очакванията са президентът на САЩ Джо Байдън да не го номинира за нов мандат.
преди 3 години След цялото извращение всичко ще приключи с една война отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Ако икономиката го позволи - най-вероятно след едно поколение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Интересно е какво може да предприеме ФЕД, при все че лихвите са на рекордно ниски нива, а усещането, че се влизва в нова криза се засилва. И инфлацията като бонус.Лично аз не виждам какъв полезен ход имат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Интересно е какво може да предприеме ФЕД, при все че лихвите са на рекордно ниски нива, а усещането, че се влизва в нова криза се засилва. И инфлацията като бонус.Лично аз не виждам какъв полезен ход имат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар