Американските индекси започнаха търговията с ръстове, като Dow за кратко премина прага от 35 хиляди пункта, но не успя да се задържи над него, въпреки че последните данни за продажбите на дребно надминаха очакванията на икономистите, съобщи CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones загуби 139 пункта, или 0,4%, след като отвори на рекордна стойност. Индексът затвори малко под нивото от 35 хиляди пункта още в понеделник. Измерителят S&P 500 потъва с около 0,3%, а Nasdaq Composite е надолу с 0,13%.
Последните макроикономически данни показаха, че продажбите на дребно и хранителните услуги са нараснали с 0,6% през юни, докато икономистите, анкетирани от Dow Jones, очакваха спад от 0,4%. Като се изключат автомобилите, продажбите са се увеличили с 1,3%, надминавайки прогнозата на икономистите за ръст от 0,4%.
Данните за продажбите на дребно излизат ден след тези за заявленията за помощи при безработица в САЩ , които се понижиха миналата седмица до ново пандемично дъно.
„Неочакваното покачване на продажбите на дребно, съчетано с вчерашното дъно при безработицата, са две силни доказателства, че приближаваме пълно икономическо възстановяване“, коментира Майк Ловенгарт, управляващ директор за инвестиционни стратегии в TRADE Capital Management.
Акциите на Live Nation поскъпнаха, след като Goldman заяви, че те може да увеличат стойността си с 40%, когато концертите отново започнат.
Акциите на Carnival и Royal Caribbean поскъпнаха, след като Канада обяви, че ще позволи на круизни кораби да възобновят дейността си в нейните води от 1 ноември, което е по-рано от планираното. По-рано канадското правителство удължи забраната си за круизи до края на февруари 2022 г.
Инвеститорите също усвоиха силните резултати от първата седмица от сезона на отчетите за второто тримесечие. Въпреки че някои от най-големите компании в страната отчетоха силни печалби и приходи на фона на икономическото възстановяване, реакцията на фондовия пазар засега е приглушена.
Данните за приходите на Morgan Stanley за второто тримесечие например надминаха очакванията на анализаторите, но акциите затвориха с ръст от само 0,18%.
За 18 компании от S&P 500, които надминаха прогнозите на анализаторите за печалбите през второто тримесечие тази седмица, средният резултат на печалба на акция е с 18% по-висок от очакваното. Но техните акции поевтиняха средно с 0,58% след публикуването на данните.
Слабите движения в отговор на корпоративните печалби допринесоха за слабата седмица за S&P 500, който спада с 0,2% от понеделник.
Цената на петрола се понижава, като сортът Брент поевтинява с 0,98% до 72,75 долара за барел, докато фючърсите върху американския лек суров петрол понижават цената си с 1,07% до 70,89 долара за барел.
*Информацията е актуална към 17:30 часа българско време